Yenibakış basın çalışanlarına “ses kaydı” davası

Yenibakış Gazetesi’nin 3 çalışanı, ‘Para karşılığı vatandaşlık’ haberine yönelik başlayan polis soruşturması çerçevesinde, ses kaydını birbirleri ile paylaşma suretiyle ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı, mahkeme kararı teminata bağlandı

‘Özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlaması ile mahkemeye çıkarıldılar

‘Para karşılığı vatandaşlık’ haberine yönelik başlayan polis soruşturması çerçevesinde, ses kaydını birbirleri ile paylaşan Yenibakış Gazetesi’nin 3 çalışanı, ‘Özel hayatın gizliliğini ihlal’ suçlaması ile mahkemeye çıkarıldı, teminata bağlandı.

50 bin kişinin talimatla vatandaş yapılacağını silah zoruyla kendisine söylettiğini ileri süren iş takipçisi B.İ’nin yalan söylediği tespit edilirken, ses kaydının ifşasıyla ilgili K.B ve Yenibakış Gazetesi çalışanları Kazım Denizci, Esengül Aykaç ve Deniz Abidin Kuni teminat duruşmasına çıkarıldı.

Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ali Gencer, 26.05.2021 tarihinde Yenibakış Gazetesi’nde yayınlanan “Komisyon Karşılığı Vatandaşlık” başlıklı haberin altında bulunan linkte bayan bir şahsın “10,000 TL komisyon karşılığı vatandaşlık işlemlerini bitireceğinden, Türkiye’den 50,000 kişi vatandaş yapılması ile ilgili talimat verildiğinden, kendisinin bu işten bir kontenjanı olduğundan ve bu işi para karşılığında çözebileceğinden’ bahsedilen mesele ile ilgili olarak 01.06.2021 tarihinde ifade veren B.İ’nin, polise kasten yalan olduğunu bilerek kendisine K.B isimli şahsın ikametgahı içerisinde silah gösterip bu ses kaydını şiddet kullanarak temin ettiğini beyan ederek polise yalan ifade verip amme fesatcılığı suçunu işlediğini tespit ettiklerini belirtti.

Polis: Ses kaydını yollayıp, özel hayatın gizliliğini ihlal ettiler

Polis, mesele ile ilgili olarak başlatılan soruşturma kapsamında Düzova’da sakin K.B’nin kendi telefonunda bulunan mesenger sosyal haberleşme uygulaması üzerinden, Lefkoşa’da sakin B.İ’nin yolladığı ses kayıtlarını Yenibakış Gazetesi Çalışanı Kazım Denizci’ye, Denizci’nin de Esengül Aykaç’a, Esengül Aykaç’ın ise Deniz Abidin Kuni’ye yollayarak özel hayatın gizliliğini ihlal ettiklerini tespit ettiklerini söyledi.

Polis, Yenibakış Gazetesi çalışanı 3 kişinin de cep telefonlarını emare olarak aldıklarını belirterek, mahkemenin uygun göreceği teminata bağlanmalarını talep etti.

Avukat Bedevi: Basın özgürlüğü ve kamu menfaati için yayın yaptılar

Avukat Ünver Bedevi, B.İ isimli kişinin yalan beyanda bulunduğunun açık olduğunu söyleyerek gazete çalışanlarının basın özgürlüğü ve kamu menfaati için yayın yaptıklarını belirtti.

Bedevi, takdiri mahkemeye bıraktığını beyan etti. Polis, soruşturmanın tamamlandığını belirterek zanlıların tutuksuz yargılanmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadet veren Yargıç Temay Sağer, zanlıların yargılanıncaya değin yurtdışına çıkışını yasaklayarak, 3’er bin TL nakdi teminat yatırmaları, KKTC vatandaşı ikişer kefilin 75’er bin TL’lik şahsi kefalet senedi imzalaması ve 2 haftada 1 gün polise ispat-ı vücutta bulunmaları koşuluyla tutuksuz yargılanmalarına emir verdi.

Polis: Bengül İnebeyli tespit etmiştik

İş tekipçiliği yapan Bengül İnebeyli’yi silahla tehdit edip, 50 bin kişinin talimatla vatandaş yapılacağını söylettiği ve kaydı yayınlattığı ileri sürülen zanlı Kemal Bayramoğlu tutuklanarak, mahkemeye çıkarıldı. Mahkemede yeminli şahadet veren polis memuru Ali Gencer, olguları aktardı.

Polis, zanlı Kemal Bayramoğlu’nun Kanunsuz Ateşli Silah Tasarrufu, Özel Hayatın Gizliliğini İhlal Etmek, Şiddet Kullanma Tehdidi, Mülke Tecavüz suçlarına karışmış olduğunu belirtti.

Polis, 28 Mayıs 2021 tarihinde Lefkoşa’da Yenibakış İnternet Haberciliği sitesi üzerinden yayınlanan haber ve ses kaydı ile ilgili olarak başlatmış olduğumuz soruşturmada Lefkoşa’da sakin şikayetçi Bengül İnebeyli’yi tespit ettiklerini söyledi.

“Bayramoğlu’nun adresinde yapılan aramada
kanunsuz herhangi bir şey tespit edilemedi”

Polis, 01.06.2021 tarihinde şikâyetçi Bengül İnebeyli’den yapılan soruşturmada konu ses kaydını zanlının kendisini silah kullanarak şiddet tehdidinde bulunduktan sonra kayıt ettirdiği ve kendi telefonuna messenger sosyal medya uygulaması üzerinden attırdığını ve bu ses kaydının da yayınlandığını beyan ettiğini mahkemeye aktardı.

Polis, ayni tarihte zanlı Kemal Bayramoğlu’nun Düzova’da tespit edildiğini ve ikametgâhının Lefkoşa Kaza Mahkemesi’nden temin edilen arama emri ile arandığını ancak adresinde yapılan aramada kanunsuz herhangi bir şey tespit edilemediğini anlattı.

Polis, zanlının tasarrufunda bulunan cep telefonunun emare olarak alındığını ve zanlının derdest emri gereği tutuklanarak hücrelere yerleştirildiğini anlattı.

“Bayramoğlu, Soruşturma maksatlı 2 gün zorunlu tutuklu alacak”

Polis, soruşturmanın yeni başladığını, incelenecek telefonlar alınacak kamera görüntüleri ve ifadeler olduğunu belirterek, bu aşamada zanlının serbest kalması halinde tahkikata olumsuz etki edebileceğinden soruşturmanın salimen yürütülebilmesi için 2 gün süre ile poliste tutuklu kalmasını talep etti.

Huzurunda verilen şahadeti değerlendiren Yargıç Temay Sağer zanlının soruşturma maksatlı 2 gün poliste tutuklu kalmasına emir verdi.

Kaynak: Özgür Gazete