Türkiye’de gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı

Katıldığı bir televizyon programındaki sözleri nedeniyle ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlaması yöneltilen ve gece gözaltına alınan gazeteci Sedef Kabaş çıkarıldığı nöbetçi Sulh ve Ceza Hakimliğince tutuklandı.

“Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur.”

Polis, gece 2:00’de Kabaş’ı evinden alarak ifadesi alınmak üzere İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. Öğleden önce polis ifadesi biten Kabaş, ardından Çağlayan’daki İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na çıkarıldı. Oradan da tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi.

Sedef Karabaş’ın avukatı Uğur Poyraz, mahkeme öncesi müvekkilinin moral ve sağlığının gayet iyi olduğunu açıklamıştı.

Sedef Kabaş ne dedi?

Gazeteci Kabaş, Tele 1 kanalında katıldığı yayında “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur.” demişti.

Radyo Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Ebubekir Şahin de Kabaş’ın sözleri için inceleme başlatacaklarını duyurmuştu.