Tel: Yangında ihmali olanların peşini bırakmayacağız. İki elimiz yakanızda olacak

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, son 4 gündür İskele bölgesinde büyük bir faciaya neden olan yangınla ilgili büyük ihmaller ve müdahalede zaman kaybı yaşandığına dikkat çekerek,  “ihmali olanların peşini bırakmayacağız, iki elimiz yakanızda olacak” dedi.

Yeşil Barış Hareketi Başkanı Feriha Tel, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Tel, İskele bölgesinde başlayıp yöredeki ormanlık alanlara ve yerleşim birimlerine kadar ulaşan yangının başından can siperane uğraş veren sivil ve askeri personelle vatandaşı kutladı. Feriha Tel, “Tüm ekipler yöneticilerin beceriksizliğine rağmen başından itibaren büyük bir koordinasyon içinde insan üstü bir gayret gösterdi” ifadelerini kullandı.

Yangının başladığı andan itibaren 5 Haziran’dan itibaren KKTC’de olduğu açıklanan helikopterin adada olmadığını anlatan Tel, “ Önünde fotoğraf çekip halkı kandırdıkları helikopter bakım amaçlı Türkiye’ye döndü. Güney Kıbrıs’tan yardım talebinde ise tüm ısrarlarımıza rağmen ancak yangının ikinci günü olan Çarşamba günü öğleden sonra harekete geçildi ve büyük zaman kaybı sonucu yangın yayılıp büyüdü” dedi.

Feriha Tel, Güney Kıbrıs’ın talebi üzerine 2 yangın söndürme uçağının İsrail’den geldiğini, İngiliz üslerinden  2 BM  helikopterinin yangına müdahale etmekte olduğunu, Türkiye’den 1 helikopter ve Güney Kıbrıs’tan da 2 havadan söndürme aracının da yangın söndürme çalışmalarında görev yaptığını belirtti.

Yangının başladığı alanla ilgili ciddi iddiaların olduğuna da işarete eden Feriha Tel, “16 dönümlük bir orman arazisi konumundaki alan içinde elma bahçesi ve orman evi tespit ettik. Bunun yanında bölgenin yakınındaki Ormancı konutunun da söz konusu 16 dönümlük  arazinin kullanıcısına kiralandığını tespit ettik. Anayasamız Orman arazilerinin kesinlikle kiralanamayacağını emretmesine rağmen böyle yasa dışı bir durumla karşı karşıyayız, yangın felaketi sonlandıktan sonra bunu yargıya taşıyacağız” şeklinde konuştu.

Yangın süresince en çok etkilendiği konunun ülke itfaiyesinin içinde bulunduğu durum olduğunu da aktaran Feriha Tel, “Maalesef itfaiyecilerimiz eski püskü ve müdahalede zorlanan araç gereçlerle yangınlarla boğuşmak zorunda kalıyor. Bu ülkede hesapsız kitapsız paralar harcanırken niye son derece hayati bir kuruluşumuzun bu eksikleri giderilmiyor. İtfaiye personelinin bütün olanaksızlıklara rağmen büyük bir fedakarlık örneği sergileyerek yangınla boğuştuklarını gözlerimiz yaşararak izledik” ifadelerini kullandı.