Talat: Mücadeleyi meclis, sokak ve diğer alanlarda sürdürmeliyiz

SÖZKIBRIS/ÖZEL

CTP Milletvekili Ongun Talat, ülkede oluşan anti-demokratik duruma karşılık mücadelenin meclis, sokak ve diğer alanlarda koordineli bir şekilde sürdürülmesi düşüncesinde olduğunu ifade etti.

CTP Milletvekili Ongun Talat, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Talat, “CTP oluşan yeni koşullarda niye Sine-i millete dönme gibi bir karar almadı ?” şeklindeki soruya verdiği yanıtta, parti olarak zaten halkın kanarasında olduklarını dile getirerek, “Bu ortamda Sine-i millete dönmek mevcut yapıyı tamamen istediği gibi davranmasına neden olacak, CTP ve HP’nin vekil sayısı 21, UBP ve diğer 2 partinin ise 29, biz ve HP’nin meclisten ayrılmasıyla erken seçimin gündeme geleceğini hesaplayanlar rakamsal dağılıma bakarlarsa bunun olmayacağını görecekler. Bizim ayrılmamız durumunda hükümet ortakları bir ara seçimi gündeme getirip bunu oylayacaklar ve yaptığımız eylemin de bir anlamı olmayacak. Bir süre önce Belediyeler Reformu adı altında hükümetin meclise getirdiği ve muhalefet milletvekili olarak bizim içerde, belediye emekçilerinin de dışarıda ortaya koydukları kararlı duruş sayesinde bu dayatma girişimin geri çekilmesi meclis içi muhalefetle sokak dayanışmasının en önemli göstergesidir” dedi.

Talat, oluşan yeni dayatma koşullarda muhalefetin öneminin bir kez daha ortaya çıktığına işaret ederek, meclis, sokak ve diğer alanlarda koordineli bir şekilde yürütülecek bir muhalefetin ciddi sonuçları olacağını belirtti.

Adanın kuzeyinde “Yapısal bir kriz” yaşandığına vurgu yapan Talat, bu kriz sonucu Kıbrıslı Türklerin özne kimliğini tamamen yitirirken Türkiye’deki rejimin ise ülkeyi yönetir duruma geldiğini ifade etti.

Türkiye’yi dışlamak yerine ilişkileri yeniden kurgulamanın önemli olduğunu belirten Ongun Talat, UBP ve birlikte hareket ettiği DP ile YDP’nin bunu yapacak ne kabiliyet ne de niyette olduklarını kaydetti. KKTC’nin “Protokol Düzeni” ile değil “Kalkınma Planlarıyla” kendi ayakları üzerinde durabilecek bir noktaya geleceğine işaret eden Talat, kaynak noktasında Türkiye’nin yanında Avrupa Birliğinin de kullanılmasının önemine değindi.