Şansal: Farkındalık yarattık bu da rahatsızlık yarattı

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Bağımsızlık Yolu Milletvekili adayı Nazen Şansal, Bağımsızlık Yolu olarak ortaya koydukları sistem partilerinde rahatsızlık yaratmaya başladığına dikkat çekerek, “ Biz iktidar yolunda güçlü bir muhalefet diyerek bu seçimlere katılıyoruz, bazı partiler söylediklerimizden rahatsız olurken, bazıları da bizim söylediklerimizi tekrar etmeye başladı” dedi.

Bağımsızlık Yolu milletvekili adayı Nazen Şansal, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Şansal, sistem partilerinin bugüne kadar ülkede çeşitli vesilelerle hükümet olduklarını ancak iktidar olamadıklarını kaydetti. Ülkede ciddi bir muhalefet boşluğu bulunduğuna da işaret eden Şansal, Bağımsızlık Yolu olarak iktidar hedefinde güçlü bir muhalefetin önemine vurgu yaptı. KKTC Anayasasında “Sosyal Devlet” yazmasına karşın bugün sağlıktan eğitime kadar her alanda Neo-Liberal politikalar uygulanarak, bir vatandaşlık hakkı ve ücretsiz olması gereken Eğitim ve Sağlığın sermayeye teslim edildiğini kaydetti. “Ülkede fırsat eşitliği yok edildi, vatandaş devletten alması gereken hizmetleri alamıyor” diyen Şansal, toplumun öz değerlerinin de heba edilmesiyle ülke insanının çıkmaza girdiğini belirtti.

Şansal, “ Sanayi Holding, Kooperatifçilik gibi değerler yok edilirken, elektrikte mahkum edildiğimiz bir AKSA örneği var” şeklinde konuştu. Doğru politikalar uygulanması halinde ülkede kaynağın mevcut olduğuna dikkat çeken Nazen Şansal,  bir defaya mahsus toplumun yüzde 2’sini temsil eden ultra zenginlerden servet vergisi alınıp, bunun zorda olan küçük işletme ve esnafa yansıtılabileceğini söyledi. Şansal, Asgari Ücretin de en düşük kamu maaşına eşitlenip Hayat Pahalılığının ise 6 ayda bir yerine 2 ayda bir çalışanlara yansıtılması halinde ülkedeki ekonomik sıkıntının bir nebze olsun düşürülebileceğini anlatarak, toplu taşımacılığının yaygınlaşması ve hafif raylı sistemin de hayata geçirilmesiyle akaryakıt ve ulaşıma harcanan büyük meblağların vatandaşın cebinde kalacağını belirtti.

Açıklamalarında ülkede artan şiddet vakaları ve çevre sorunlarına da dikkat çeken Nazen Şansal, özellikle şiddet vakalarının beklemeye tahammülü olmayan insani bir sorun olduğunu ve devletin diğer konularda olduğu gibi bu hayati konuda da yetersiz kaldığını kaydetti. İklim değişikliklerinin dünyanın önemli bir sorunu haline geldiğine de vurgu yapan Şansal, hükümetin bu konudaki siyasetsizliğini de eleştirdi. Şansal açıklamalarının sonunda, çok tartışılan Külliye konusuna da değinerek, Kıbrıslı Türklerin maddi manevi bir çok sorunla boğuştuğu bir ortamda böyle bir şeyin gündeme getirilmesini topluma hakaret olarak nitelendirdi.