Polis gölgesinde yasa değişikliği !!!

Öğretmen Sendikalarının hem toplanma usullerine hem de içeriğine itiraz ettiği Yüksek Danışma Kurulu öncesinde bugün bakanlık önüne yüzlerce polis yığıldı.

Öğretmen sendikalarının bakanlık önünde eylem yapacağını açıklaması üzerine Eğitim Bakanlığı önünde olağanüstü polisiye tedbir alınması yapılmaya çalışılan yasal değişikliğin meşruluğunu da tartışılır hale getirdi.

Geçtiğimiz günlerde toplanma usullerine aykırı olarak gerçekleştirilmeye çalışılan Teknik Kurul ve Yüksek Danışma Kurulu nedeniyle Eğitim Bakanlığı önünde bir eylem gerçekleşmiş, sonraki günde ise Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu ve öğretmen sendikaları yetkililerinin bir araya gelmesiyle yasa değişikliklerinin birlikte çalışılacağı teknik komite üzerinde uzlaşılmıştı. Ancak Eğitim Bakanı bu uzlaşıyı hiçe sayarak ve dürüstlükten uzak bir şekilde yeniden Yüksek Danışma Kurulu çağırması bugün öğretmenlerin bir kez daha eğitim Bakanlığı’nın önünde toplanmasına neden oldu.

Yasada açıkça belirtilen Danışman getirme hakkı engellendi
Yüzlerce polisin gölgesinde toplanan yüzlerce öğretmen yasa dışı Yüksek Danışma Kurulu istemini protesto ederken, sendika temsilcileri yasanın açıkça belirttiği  danışmanlarıyla toplantıya katılma hakkını kullanmak istemesi bakanlıkça reddedildi.

Müsteşar 2 kişi dedi, sendikalar karşı çıktı

Sendikalar, danışmanlarıyla birlikte toplantıya girmek istedi, polis engeliyle karşılaştı. Polis, sendika başkanlarına önce içeriye sadece 2 kişinin alınabileceği bilgisini verdi, ardından bu sayıyı 6’ya yükseltti.

Sendikalar, yasalar nezdinde danışmanlarıyla toplantıya girebilecekleri konusunda ısrarcı oldu.

Eğitim bakanlığından bir grup görevli, bakan müsteşarı ile çıkarak eylemcilere açıklama yapmaya çalıştı.

Bakanlık müsteşarı tarafından verilen bilgide içeriye sadece 2 kişinin alınabileceği belirtildi, sendikalar buna karşı çıktı.

 

Elmalı: Anti demokratik tavrı kabul etmeyeceğiz

KTOEÖS Başkanı Ozan Elmalı, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun anti demokratik, dikta rejimini andıran bu tavrını kabul etmeyeceklerini ifade etti, “Kavga yeni başlıyor. Nazım bey ısrarcı olacaksa, ben yapacağım diyorsa okulların açılmasıyla eylemlerle olacak” dedi. Elmalı, Ağustos sıcağında, 2’inci eylemi yaptıklarını söyleyerek, “Haklarımıza hep birlikte sahip çıkmak zorundayız” dedi.

Elmalı, Çavuşoğlu’nun sendikaları göstermelik toplantıya çağırarak bugün de Yüksek Danışma Kurulu toplantısı yapmak istediklerini kaydetti.

Toplumun yeteri kadar gerildiğini, ciddi sıkıntı içerisinde olduğunu ifade eden Elmalı, bakan Çavuşoğlu’na “yeni sorun yaratmama, eğitimle ilgili sıkıntıları birlikte çözme” çağrısı da yaptıklarını hatırlattı.

Elmalı, bakan Çavuşoğlu’nun konuyu Bakanlar Kurulu gündemine getireceğini ifade etmesine rağmen bu yönde bir adım atılmadığını da sözlerine ekledi.

Bu sırada eyleme katılan öğretmenler, “yalancı Nazım, çık dışarıya oynayalım” sloganları attı.

Elmalı, başkanlarla birlikte iki sendika danışmanın da Yüksek Danışma Kurulu toplantısına katılmalarını istediğini ancak bu taleplerin bakan tarafından kabul görmediğini belirtti.

Maviş: Polis zoruyla yasa geçirmek isteniyor, direneceğiz

KTÖS Genel Sekreteri Burak Maviş, Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun polis zoruyla yasa geçirmek istediğini ifade etti, “Bin değil, 2 bin polis getirseniz hiçbir şey değişmez. Öğretmen direnecektir” dedi.

Maviş, “Koş Nazım, koş. Ankara’dan abin gelmiş, sana talimat vermiş. Başbakanlık sana yakışır, öğretmeni dövdüre dövdüre o koltuk sana yakışır” dedi.

Bakana aşağıya inmesi yönünde çağrı yapan Maviş’in ardından eyleme katılan öğretmenler de “Nazım, çık dışarı” sloganları attı.

Derya: Elinizi, öğretmen üzerinden çekin

Eyleme destek veren eski eğitim bakanlarından Ahmet Derya, eğitimi simgeleyen her yerde kitap ve meşale olduğunu söyledi, “Öğretmen, meşalenin alev kısmıdır. Meşalenin esas görevi geleceği, ülkeyi, çocukları aydınlatmak” dedi. Derya, “Öğretmenin üzerinden elinizi çekin” çağrısı da yaptı.