Özyiğit: Seçim döneminde uyardığımız her şeyi bugün tek tek yaşıyoruz

SÖZKIBRIS/ÖZEL

TDP eski Genel Başkanı Cemal Özyiğit, ülkenin bugün içine düştüğü durumu gördükçe üzüldüğüne işaret ederek, “Seçim dönemi UBP’nin kazanması halinde bu ülkeye yaşatacaklarını söylemiş ve vatandaşı uyarmıştık ancak sözümüzü dinletemedik, biz sandıktan çıkamazken oy ve vekil sayısını artıran UBP’nin ülkeyi getirdiği durum ortada” dedi.

TDP eski Genel Başkanı Cemal Özyiğit, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Özyiğit, yaşananların kendisi açısından sürpriz olmamasına karşın ülke insanı açısından son derece kötü olduğunu kaydetti. Özyiğit, “Biz seçim dönemi bu uyarıları yapmıştık, UBP iktidar olursa bu ülkeyi çok kötü günler bekler demiştik ancak vatandaş bunu anlamadı. İşte sonuç ortada sırf koltuklarında oturmak uğruna bu ülkenin iradesini Ankara’daki rejime teslim ettiler” şeklinde konuştu.

“Ankara bunlarla kedi-fare oyunu gibi oynuyor” ifadelerini kullanan Özyiğit, başta Cumhurbaşkanı Tatar, Sucuoğlu ve DP ile YDP’li yöneticileri Erdoğan rejiminin “Piyonları” olarak nitelendirdi. Sucuoğlu hükümetinin güven oylaması öncesi ortakları tarafından 100 maddelik deglarasyon öne sürülerek engellenmesini de “Ankara’nın oyunu” olarak nitelendiren Özyiğit, “Ankara burada da  aynen kendinde olduğu gibi tek adamla bu işi götürmeyi istiyor, o tek adam ise kukla pozisyonunda kendilerinin atayacağı biri olacak” dedi.

Kıbrıslı Türklerin ister sol isterse sağ görüşlü olsun bir an önce bu onursuzluğa son vermesi gerektiğine dikkat çeken Cemal Özyiğit, “Bu oyunu ancak bir çözüm iradesini ortaya koyarak bozabiliriz. Bu konuda da bütün vatandaşlara görev düşmekte” şeklinde konuştu.

Programda “Solda Birlik” ve siyaseten tamamen koptu mu? Şeklindeki soruları da yanıtlayan Cemal Özyiğit, Solda Birlik için şu an bir dizi görüşmelerin sürdüğünü belirterek, “Ben daha fazla detay vermek istemiyorum ancak çalışmalar belli bir noktada devam etmekte, umarım sonuç kısa sürede halkın yararına olacak şekilde sonuçlanır” ifadelerini kullandı. Özyiğit, “Siyasette tamam ı?, devam mı? Her şeyin bir sonu olduğu gibi siyasetin de bir sonu olduğuna dikkat çekerek, “Ben 11 yıl resmi 40 yıla yakın bir süre de gönüllü olarak siyaset yapmış biri olarak bugünden sonra siyasete noktayı koydum. Partimin yetkili organlarında tüzük gereği görevim var ve oralarda da arkadfaşlara tecrübelerimi aktarmaya çalışıyorum hepsi bu, yani yeniden siyasete dönme gibi bir niyetim yok” dedi.