Özyiğit: Erdoğan/AKP ikilisi buradaki yardakçı ve yalakalarıyla hükümranlığını sürdürüyor

SÖZKIBRIS/ÖZEL

TDP eski Genel Başkanlarından Cemal Özyiğit, Türkiye’deki rejim sahiplerinin Kıbrıslı Türkleri sevmediğine işaret ederek, “Erdoğan/AKP rejimi adanın yarısındaki hükümranlığını sürdürebilmek için buradaki yardakçı ve yalakalarını kullanıyor, bu ülkenin gerçek yurtsever ve çözüm isteyenleri ise uyduruk bahanelerle Türkiye düşmanı veya karşıtı ilan ediyor” dedi”

TDP eski Genel Başkanlarından Cemal Özyiğit, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Özyiğit, son olarak Sol Hareket Genel Sekreteri Abdullah Korkmazhan’ın Türkiye’ye sokulmamasıyla ilgili yaptığı değerlendirmede, “Abdullah mı?, Ahmet An mı? Yoksa ülkeye sokulmayan diğer yazar çizer, aydın entelektüel insanlar mı terörist, bu insanlar hangi örgüte mensup ve yanlarında Türkiye’deki rejimi yıkacak silah mı barındırıyorlar, bu yapılanların esas nedeni Türkiye’deki rejim sahiplerinin Kıbrıslı Türklere güvenmemelerinden kaynaklanmaktadır, onlar Kuzey Kıbrıs’taki yardakçı ve yalakalarıyla burayı kontrol etmek istiyorlar, yurtsever ve çözüm yanlılarına karşı ise düşmanlık beslemektedirler” şeklinde konuştu.

“Ülkeyi yönettiğini iddia edenlere “Biraz onurlu duruş izleyin” diye seslenen Özyiğit, yaşananlar karşısında Türkiye’deki muhalefet yetkilileriyle temasa geçilmesi gerektiğini kaydetti. Özyiğit UBP,DP ve YDP’nin böyle bir gailesi olmadığına vurgu yaparak bu konuda CTP ve meclis dışı siyasi partilerin bir an önce harekete geçmesi gerektiğini kaydetti.

Erdoğan/AKP ikilisi adanın kuzeyinde bir ilhak veya iltihak politikası güttüğüne işaret ederek çok geç olmadan buna karşı mücadele geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Türkiye’den Mağusa limanına gönderilen 2 elektrik santrali konusunda da değerlendirmelerde bulunan Cemal Özyiğit, 4’lü hükümet döneminde santral alımı için projeler ürettiklerini ancak hükümet dağıldıktan sonra iş başına gelen hükümetlerin bunu dikkate almadığını anlatarak, “Burada oynanan oyun KIB-TEK’in parçalanarak ortadan kaldırılıp elektrik konusunu AKSA veya bir başka Türkiye sermayedarına devretmektir” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında eğitim konusuna da değinen Cemal Özyiğit, KTÖS’ün dün düzenlediği basın toplantısında önümüzdeki eğitim yılı için atılması gereken zaruri adımları ortaya koyduğunu ancak hükümetin bu konuda be gibi bir adım atacağının bilinmediğini kaydetti. Özyiğit, KKTC’de  45 ayrı ülkeye mensup çocuğun eğitim aldığını eğitim içinde bu oranın ise yüzde 40 olmasına karşın bu çocukların ne ayrı bir okulları ne de sınıfları olduğunu belirtti.

Mersinlik bölgesinde çıkan yangın konusunda da değerlendirmelerde bulunan Özyiğit, Orman Arazilerinin hangi bakanlar ve yetkililer tarafından kiralandığının topluma açıklanıp yargı sürecinin başlatılmasını talep etti.