Özkıraç: Akaryakıt ihalesinin sonuçları açıklanmazsa komisyon da şaibeli duruma düşecek.

SÖZKIBRIS/ÖZEL

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç, sendika olarak hem halk hem de Teknecik çalışanlarının sağlığına zarar veren kötü akaryakıt alımlarının sonlanması için İhale Komisyonunun son ihalenin sonuçlarını açıklamakla yükümlü olduğunu belirterek, “Eğer bu sonuçlar açıklanmazsa komisyon başkanı da hedefimiz haline gelecek ve onu da bazı kirli pazarlıkların içinde addederek hesabını soracağız” dedi.

EL-SEN Başkanı Kubilay Özkıraç ve sendika Eğitim Sekreteri Mustafa Yenigüç, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında KIB-TEK’le ilgili yaşananları anlattı. EL-SEN Başkanı Özkıraç, kurum üzerinde oynanan oyunlardan bıktıklarını belirterek, “Bizim isteğimiz siyasi ve bazı rant çevrelerinin artık KIB-TEK üzerinden ellerini çekmeleri yönündedir, devletin en önemli ve üreten kurumunun çalışanları olarak bizler KIB-TEK’in özelleştirilmemesi için elimizden geleni yapacağız, gerekirse ülke ateşe verilecek ancak KIB-TEK özelleştirilemeyecek” şeklinde konuştu.

5 kez ertelenen ve sürekli kuruma kirli akaryakıt alınmasının ardındaki gerçeğin KIB-TEK’i itibarsızlaştırarak elden çıkarmak olduğuna vurgu yapan Kubilay Özkıraç, sendika olarak buna karşı  verdikleri mücadelede halktan ve diğer sendika ve sivil toplum örgütlerinden destek talep etti.

Elektrikte fiyat düzenlemesinin şart olduğuna dikkat çeken Özkıraç, “Bu düzenleme yapılırken önce kuruma düzenli ödeme yapmayan kamu ve belediyelerden başlanması gerekir,  vatandaş zaten kıt kanaat geçiniyor bir boynuna bu maliyetleri yüklemek haksızlık olur, devlet toplaması gereken rakamları adil bir şeklide toplayacak gerisini ise kendi karşılayacak” dedi.

Kurumun 1 Milyar alacağı 500 Milyon ise borcu olduğuna işaret eden Özkıraç, KIB-TEK’in siyasete aalet edilmemesi halinde çarkların rahatlıkla dönebileceğini kaydetti. Özkıraç, “ Belediyelerin KIB-TEK’e olan borçlarının faizinin bile bağışlandığı bir ortamda siz nasıl bir üretim ve idame bekleyebilirsiniz” şeklinde konuştu.

EL-SEN Eğitim Sekreteri Mustafa Yenigüç de açıklamalarında sendikanın kendi iç sıkıntılarına karşın bir bütün olarak KIB-TEK’in özelleştirilmesine karşı olduklarını ifade etti. Yenigüç, Teknecik’te son gerçekleştirilen toplantıda EL-SEN çalışanlarının bütün yaşamsal risklere karşın “göre devam” diyerek vatandaşa hizmet kararı aldığını ifade etti.

Belli güç odakları ve siyasi mekanizmanın KIB-TEK’i sermayeye teslim etme çabası içinde olduğuna dikkat çeken Yenigüç, EL-SEN’in kurumun emniyet kilidi olarak sonuna kadar buna karşı mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.