Özaltıner: Külliyede ısrar etme etik dışı ve Nazi yapıları gibi güç gösterisi

SÖZKIBRIS/ÖZEL

TDP Milletvekili adayı Mimar Safiye Özaltıner, ülkede sağlıktan eğitime yıllardır çözümlenmemiş sorunlar ortada dururken, 10 Milyon TL projesi ve  587 Milyon TL de maliyetli olan Külliye konusunda ısrar etmenin etik dışı ve Nazi yapılarındaki gibi güç gösterisi olduğunu vurguladı.

TDP Milletvekili adayı Mimar Safiye Özaltıner, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Özaltıner, ülkede yıllardı siyasi mekanizmanın altyapıya gerekli önemi vermediği gibi yapılmak istenenleri de engellediğini kaydetti. Girne İmar Planının bunlara en büyük örnek olduğunu anlatan Özaltıner, “ Girne’nin bugünkü durumu ortada insanlar orada nefes bile alamaz durumda, Girne’de yaşananlar şimdi İskele ve Mağusa için de yapılmaya çalışılıyor” dedi.

Açıklamalarında toplum vicdanı tarafından kabul görmeyen Külliye konusunda da değerlendirmelerde bulunan Safiye Özaltıner, sağlıktan eğitime yatırım bekleyen birçok alan dururken ısrarla Külliye yapılmasında ısrar edilmenin etik bir davranış olmadığını kaydetti. Özaltıner, Türkiye’deki her şeyin aynısının burada da olacak mantığıyla hareket etmenin ülkeye yarar getirmeyeceğine dikkat çekerek, “Dr. Burhan Nalbantoğlu hastanesi yatırım istiyor,  Türkiye’deki Şehir Hastanelerinin aynısını buraya yapacaklarını söylüyorlar, bu hastanelerin yapısı ve işleyiş şekli bugün Türkiye’de tartışma konusu, Acil Durum Hastanesini tüm itirazlara karşın dere yatağının en kritik noktasına diktiler, ilgili meslek örgütlerimiz buna onay vermemesine karşın hastane çalışmaya başladı. Okullarımızda tavanlar çocukların başına yıkılıyor ancak ülkeyi yönetenler bunları görmezden geliyor, böyle bir yönetim anlayışını anlamak mümkün değil” şeklinde konuştu.

TDP Milletvekili adayı Mimar Safiye Özaltıner, TDP Milletvekili adayı Mimar Safiye Özaltıner, TDP Milletvekili adayı Mimar Safiye Özaltıner, 23 Ocak erken genel seçimlerinin iradeyi geri alma noktasında son derece önemli olduğunu ifade eden Özaltıner, ülkeyi yönetmeye talip alanında uzman birçok genç insanın vaarlığına işaret etti. Özaltıner, “Biz gençlerimizin göç etmesini istemiyoruz, ülkemizi doğru dürüst yönetecek çok değerli insanlarımız var yeter ki mevcut statükoya dur deyip bu gençlerimizin önünü açalım” dedi.

Milletvekilliği adaylığının bir tercih değil ülke sevgisi nedeniyle mecburiyet olduğunu dile getiren Özaltıner, “Ben hayıflanmak yerine mücadeleyi tercih ettim” şeklinde konuştu.