Nazlı: Bu hükümet sermaye ve Türkiye iktidarının paravanıdır

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Av. Cansu Nazlı, 3’lü koalisyon hükümetinin hiçbir zaman iktidar olmadığına dikkat çekerek, “Hükümet olmakla iktidar olmak çok farklı şeylerdir, bunlar iktidar değil sermaye ve Türkiye iktidarının paravanıdır” dedi.

Bağımsızlık Yolu Lefkoşa Bölge Sorumlusu Av. Cansu Nazlı, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Nazlı, ülke insanının çok zor günlerden geçtiğine işaret ederek, hükümetin ise yeni Asgari Ücretin belirlenmesinde ortaya koyduğu tavrıyla bir kez daha ortaya çıktığı gibi sermayeden taraf olduğunu kanıtladığını ifade etti. Temel sorunun emek sömürüsü olduğuna dikkat çeken Cansu Nazlı, “Bu noktada kamu ve özel sektör çalışanlarının birlikte hareket etmesi son derece önemli, kamu sendikaları elbette mensubu oldukları kesimin haklarını kazanma noktasında mücadele etmelidir ancak bu mücadele sürekli ezilen özel sektörü çalışanı emekçiler için de ortaya konulmalı” şeklinde konuştu. Nazlı, hükümet ve sermayenin kamu ve özel ayrımı üzerinden toplumu ayrıştırmaya çalıştığına işaret ederek, bu konuda tarafların birlikte hareket etmemesi halinde kazananın sermaye ve siyaset olacağı uyarısında bulundu.

Açıklamalarında Kamusal alanların önemine ve korunması gerektiğine de işaret eden Cansu Nazlı, gelinen aşamada Eğitim, Sağlık, Elektrik ve bir çok alanın özelleştirilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu kaydetti. KKTC’nin Türkiye’deki AKP iktidarının çok yönlü saldırısı altında olduğuna da dikkat çeken Cansu Nazlı, “Toplumumuzu Kültür, Sanat, Eğitim ve  bir çok alanda dönüştürme gayreti buradaki yandaşların da katkılarıyla devam ediyor, bu konuda birlikte mücadele geliştirmezsek bizi çok daha kötü bir dönem bekliyor” dedi.

Açıklamalarında çevre katliamları ve yok edilen orman, sahil ve yeşil alanlara da işaret eden Cansu Nazlı,  siyaset eliyle ülkenin bir çok değerinin yok edilmeyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.