Müdahale….? En solcusu bile gendi malı görür adayı guzzum…

En sonunda Kuzey’deki Payitahtın adamıza müdahalesi tescillendi. Tam 47 yıl. 47 yıldır herkesin bildiği, dozajı artarak devam eden müdahaleleri dile getirenler gerek tehditle, gerek şiddetle, gerekse canlarına kıyılarak susturulmaya çalışılsa da bu kez yürekli akademisyen, araştırmacı, gazeteci, analist, avukat ve tümü gerçek yurtseverlerden oluşan bir grup ilk kez müdahaleyi raporladı. Bu rapor Payitahtın hüküm sürdüğü, ne yazık ki “kelle gider kaygısıyla” gölgesinden korkan insanların sayısının gün be gün arttığı kuzeydeki ülke hariç, dünyanın her yerinde ses getirdi ve getirecek.

Kıbrıs’ın Kıbrıslılara ait olduğu gerçeğini benimsemiş bizim gibi insanların umududur bu rapor. Dünyanın gözüne müdahele gerçeğini sokmaktır. Bazılarınınsa tekerine çomak sokmaktır. Şu anda hüküm süren payitahtın kurallarını hemen değiştirmeyecektir belki ama en azından belgelenmiş bir dayatmayı duyuracaktır sağır kulaklara…

İşte tam da bu yüzden raportörlüğünü Avukat Atacan Reynar’ın yaptığı, Araştırmacı Mine Yücel, Akademisyen Abdullah Korkmazhan, İş İnsanı/ Aktivist Orhan Erönen, Avukat Mine Atlı ve Uluslararası Danışman Derya Beyatlı tarafından hazırlanan bu raporu tüm dünyaya duyurmalı ve bu emek ve yürekliliğe saygı duymalıyız.

 

Okunmalı, okutulmalı…

Müdahaleleriniz bizi sindirmedi, sindirmeyecek….

 

 

*********************

 

 

  • Hiç bilmez gözlensin bu Şehzade oğlum… Nesdeñ sen da her fahri konsolosunan, hem sülalesiynan fotuğraf çekiniñ…? Aha biliñ bu gazeddacılar bulur da çıkarıllar .. Zaten garışdı ortalık.. Sultan arar gurtarsın tahdını, sen daha fazla fasariya çıkardıyoñ genne… Siñ da gülle geçsin be gavvole…
  • Be Rifat. Gorgma da tokanmaz bize oğlum.. Duymadıñ galiba ne söyledi, particiğimizin “beyaz saçlı prens”ciği… “Bu sancı..” dedi, “Ekim ayında bitecek.” Yeññi Başgan…” dedi, “Herşeyi düzeldecek.” “Ben…” dedi, “Gendime güvenirim. Hepsini darmadağın edeceyim.” “Zaten..” dedi, “Payitaht isdersa da gurdislesin bişey bunun içinde, ilk aranacak guello benim..”

Yani Rifat’cığım, bizde Şehzade çok… Biri gidersa, öbürü gelir… Sultan yollasın fermanı da göresiñ sen. Şaşıracak, kim kime atsın baydayı…. Sen ye da gorgma….!!!!

 

 

********************************

 

 

Biraccık da güzel şeylerden bahsedelim..

Yüreğimize su serpen,hem yurt içinde, hem da yurt dışında bizi gururlandıran sanatçılarımızdan meselâ…

Yönetmenliğini Doğuş Özokutan’ın yaptığı “Teslimat” isimli kısa film, “Porto Rico Avrupa Filmleri Festivali”nde iki ödül birden kazandı. Teslimat, “En İyi Kısa Film” ödülüne ve İzel Seylani de “En İyi Aktör” ödülüne layık görüldü. Toplumsal duyarlılığı ile öne çıkan İzel Seylani, şu anda  BM kontrolündeki ara bölgede bulunan Dayanışma Evi’nin damında. Theatro Antilogos prodüksiyonu olan, Samuel Beckett’in oyunu “Godot’yu Beklerken”i bir başka Kıbrıslı George Kyriakou ile birlikte başarıyla sahnelemekle meşgul.

 

Öte yandan Kıbrıs’ın kuzeyinde yeni bir ses tüm müzikseverlerin yüreğini tutsak almış durumda…

Unutturulmaya çalışılan Kıbrıs ağzı ve Kıbrıs ezgilerini müthiş bir keyifle yorumlayan bu gencin adı Begüm Tekakpınar…

Efsanevi grubumuz Sıla 4’ü idol seçen Begüm, aynı zamanda yan flüt, piyano ve gitar da çalıyor.

En son “Gel bura da öpecem seni” şarkısını yorumlayan genç sanatçı, “Kerpiçdendir benim güçücük evim / Gahve kokusu da siner / Gel da garşılıklı içelim…” derken unuttuğumuz değerleri de bize yeniden hatırlatıyor.

 

Böyle genç sanatçıların başarıları her şeye rağmen var olmaya devam edeceğimizin umudu…

 

Yaşşa be İzel…

Varol be Begüm gıccaccık…

“Geliñ bura da öpeceyik sizi…”

 

 

*****************

 

 

Osmanlı döneminde Eflak ve Buğdan beylerine “Voyvoda” denirdi. E şimdi da bildiğiñiz gibi bir Sultanlık var Kuzey’de. Sultan da bu voyvodayı “Bay” deyi çığırır şimdilerde. Gılıncı da varımış deller. Bazısı da der Gılınçlıların oğluymuş.

Kuzey’de atar dutar ahbabıñ. Sultan bazan sıkılır etrafındaki soytarılardan da eser üfürür bu voyvodaya. Bu da zannerder gendini ulema. Annaycağıñız Sultan’nın eylencesi. Ma bazıları da iddia eder ki bu solcuymuş. Olân hiç olur voyvodadan solcu.. E ağnat sen gennere…

Aha o Voyvoda dün geldi bu yannı. Bir çalım, bir gurum gardaş, sorma… Ahbablarıñın solcu dedikleri gorgdu Sultan’dan. Akıncı’ynan görüşürsa afaroz edecekler genni deyi iptal etti görüşmeyi. İşte gezdi tozdu biraccık. Çelenkcik da goydu, adet yerini bulsun deyi.Gezdi bütün particikleri hem Ebisdadları da. Bilmem ağırladılarsa genni macuncuk. Yedi içdi da. Sonra giddi Hoca’yı da görsün. Federal Gıbrız deyinca Hoca hus pus oldu ama, kafa salladı. Ne vakit giddi Şehzade’ye kükredi Voyvoda. “Şehzade Ers, Gıbrız Türk’ü için ciddi bir mücadele verdi” dedi. “Gıbrız payitahtın milli davasıdır” dedi. “Egemen olacañ deñ madem, arkañdayım Şehzadem..” dedi ve akşama atladı uçağa giddi.

Olân gosgoca Türkiya’ya faydası olmayan Voyvoda, zanneddiydiñiz şikâr bişey yapacaydı…?

En solcusu bile gendi malı görür adayı guzzum… Sen da çabala demokrasiye çappa çekesiñ..

Her kuzey rüzgarı atar bu yannı, avroşillo tohumcuklarını… Gaşınmayıñ be garşımda….

 

 

*************************

 

 

NASA ve New Mexico Üniversitesi Dünya’ya benzeyen yeni bir ötegezegen keşfetmiş.

“TOI – 1231 b”adı verilen bu yeni gezegen heyecan yaratmış. Bilinmeyen bir atmosfere sahip ‘tuhaf’ gezegenin Dünya’ya oldukça benzediği, yüksek bulutların gözlemlendiği bu gezegende su olabileceği belirtilmiş.

E hade… Toplayıñ pılıyı pırtıyı da gidiyorduk. Napalım olân. Gavga galaba bunun içinde.. Rahat vermezler yaşaylım barış içinde, sınırsız, hesapsız, gardaş gardaş…. Bak su da varımış.. Yakarık mangalcığımızı da, atarık kebapları da üstüne…

Ma bu yeññi gezegene lüzum bir isimcik da bulalım.

Geliñ çağıralım genni “Babavura” da belki uğur getirir insan denilen yaratığa….

 

 

****************************

 

 

Mağusa’da tarihi surların üstüne beton döküp bayrak dikilmesine onay veren Mağusa Kaymakamlığı kararı, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından iptal edilerek karar Resmî Gazete’de yayınlandı.

Film asıl şimdi başlıyor. Bu kararı kim, nasıl, ne şekilde ve ne zaman uygulayacak…?

Karşılarında kimseyi dinlemeden “Ben istediğimi, istediğim yerde yaparım. Kimseye de hesap vermem. Asarım, keserim.” mantığında Vatan-Millet-Sakarya kahramancıkları varken, kim bu betonları söküp bayrakları indirecek…?

Diyelim ki birileri bu işe soyundu. Bu kişilerin can güvenliğini kim sağlayacak…?

Bu betonlar sökülürken zaten zarara uğratılmış  tarihi esere, daha fazla zarar verilmemesi için ne gibi önlemler alınacak..?

Hepsini geçtik, bu kararın uygulanması için ne kadar bekleyeceğiz..? Ya da unutulan birçok şey gibi, bu karar da unutulup zaman aşımına mı uğratılacak..?

Şu bir gerçek ki, bu işin peşini Mağusa İnsiyatifi ve duyarlı vatandaşlar bırakmayacak…

Yazmaya ve takip etmeye devam edeceğiz…..

 

 

*********************

 

 

Yedidalga sahilinde koruma altında olan bir Caretta Caretta (Deniz Kaplumbağası) ölü olarak bulundu.

“Cinayet Silahı”, doğaya atılan plastik torba…. Katiller, çevreyi katleden duyarsız, pis, hadsiz, kendini insan sayan yaratıklar…

Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu doğaya bırakılan atıkların tehlikesine dikkat çekmiş. Dikkat çekmekle olmuyor Sayın Bakan.. Bu kendini bilmezlere en ağır para cezaları ve hatta hapis cezalarını uygulamazsanız pisliklerini bırakmaya devam edecekler. İki hafta önce Lefke Doğa Sporları Derneği öncüiüğünde Lefke Belediyesi, Lefke STÖ’leri ve duyarlı çevreciler tarafından temizlenen aynı bölgedeki yol, yine pislikle doldu.

Buradan Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu’na açık çağrıda bulunuyoruz.

Bu hadsiz yaratıklara haddini bildirmek gerekiyor. Bu doğa hepimizin. Hiç kimsenin kirletmeye hakkı yok. Bu işin çözümü için her bölgede yetkilendireceğiniz gönüllü çevre polislerini görevlendirin. Eminim ki Ada’nın dört bir yanında yüzlerce gönüllü çıkacaktır. Cezayı yaptırımların caydırıcı olması ve denetimin sıkı olması halinde bu çevre düşmanı katilleri yakalamak mümkündür. Biz yaban hayatını ve doğamızı korumak istiyoruz. Dünya Çevre Gününde verilen pamuk şekerli mesajlar yerine artık eylem istiyoruz.

 

 

******************

 

 

Bu hafta sonu hasret kaldığımız bir etkinlik var Lefke’de…

Lefke Belediyesi ve Lefke Turizm Derneği tarafından düzenlenen geleneksel “11. Lefke Ceviz Festivali” 13 Haziran 2021 Pazar günü gerçekleştirilecek. Saat 10.00’da başlayacak festivalde çeşitli etkinliklerin yanı sıra sevgili  fotoğraf sanatçısı Atila Karaderi’nin sergisi ve saat 18.00’de Ada’mızın önemli müzik gruplarından S.O.S’in konseri de olacak.

Unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimizi ve misafirlerimize “ağırladığımız” ceviz macunumuzu yaşatmaya çalışan Lefke’miz sizi bekliyor…

Hade…..!!!!

 

 

Yusuf Nidai

11 Haziran 2021

saggullim@gmail.com