Mesutoğlu: Seçimin kazanı Ankara’nın biatçılarıdır

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Federal Kıbrıs Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Nidai Mesutoğlu, hafta sonu gerçekleşen seçimlerde bir kez daha Ankara’nın belirleyici rol oynadığına dikkat çekerek, “Seçimin galibi bir kez daha Biatçılar oldu” dedi.

Federal Kıbrıs Hareketi Yürütme Kurulu Üyesi Nidai Mesutoğlu, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Mesutoğlu, seçim öncesi Boykot Cephesinin CTP’ye oy kaybettireceği yönündeki algının gerçek olmadığının ortaya çıkan tabloda görüldüğünü, bu kez ise barajın altında kalan TDP’nin durumunu Boykotçulara mal etme çabalarına anlam veremediğini kaydetti. Mesutoğlu, Federal Kıbrıs Hareketi olarak bu yola çıkarken tek amaçlarının mevcut rejimle bir yere varılamayacağını ve Kıbrıslı Türklerin tek kurtuluşunun Federal Bir Çözümde olduğunu bir çok kez dillendirdiklerini anımsattı. Erken seçimin gündeme gelmesiyle birlikte ise 2 kez CTP, 2 Kez de TDP’yle görüşüp birlikte hareket etmeyi önerdiklerini hatırlatan Nidai Mesutoğlu, buna karşın her iki partinin de ayrı ayrı seçimlere girecekleri yönünde yanıt aldıklarını kaydetti. Mesutoğlu, gelinen aşamada kimsenin Boykot cephesini suçlama hakkı olmadığını belirterek, “Kazanan veya kaybedenler önce kendi özeleştirilerini yapsınlar” dedi.

TDP’nin seçimi kaybetmesindeki en büyük etkenin örgüt ve partiye sadakat eksikliğinden kaynaklandığını anlatan Mesutoğlu, seçimler öncesi tek başına iktidar diyen CTP’nin ise seçim sonrası “Güçlü muhalefet” söylemine geçtiğini ifade etti.

“Seçimin galibi Ankara’nın biatçılarıdır” diyen Mesutoğlu çözüm önündeki en büyük engel ve tehlikenin bu olduğunu ifade kaydetti. Mesutoğlu, “Biz cephe olarak bu sonuçları ve yaşananları uluslararası kamuoyuna taşıyacağız ancak adada bir çözümü esas zorlaması gereken iki unsur vardır ve onlar da Kıbrıslı Türkler ve Rumlardır” şeklinde konuştu. Hiçbir uluslararası aktörün kendi menfaati dışında adaya bir çözüm getirmeyeceğine dikkat çeken Mesutoğlu, “Çözümü zorlayacak iki unsur var o da biz ve komşularımızdır. İşte biz cephe olarak bu süreci Rum ilerici kesimlerle birlikte yürütme kararlılığındayız ve bunun için mücadelemizi yükselteceğiz” dedi.

“Güney Kıbrıs da bu sonuçları iyi analiz etmeli çünkü adanın kuzeyindeki süreç adım adım ilhaka gitmektedir, biz kaybedersek Kıbrıslı Rumlar da kaybedecek, herkes bundan sonrasını iyi düşünmeli ve Federal bir Kıbrıs için ortak çaba ve mücadeleyi göstermeli” şeklinde konuştu.