Mehmet Harmancı : TC Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği arasında imzalanan anlaşmayı değerlendirdi.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı , Mayıs TV’de Meltem Sakin’in hazırlayıp sunduğu “Mayıs Manşet” programında  TC Belediyeler Birliği ile Kıbrıs Türk Belediyeler Birliği  arasında imzalanan anlaşmaya  ve TC ile imzalanan protokollere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı yaptığı açıklamada ,

Kendilerinin anlaşmayı belediye başkanlarının olduğu whatsapp  grubundan öğrendiklerini belirterek, anlaşmadan bir gün önce Belediyeler Birliği Başkanı Mahmut Özçınar’ın böyle  bir anlaşmanın  imzalanacağını söylediğini, içeriğinin ise ekonomik ve sosyal içerikli bir anlaşma olacağını kendilerine söylediğini belirtti. Harmancı yine dün akşam ayni yazışma  grubuna protokol metninin atıldığını  ve içeriği orada belirtildiği kadar bildiklerini ifade etti.

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı konuşmasının devamında şunları kaydetti :

“Uzun süredir biliyorsunuz birlikle ilgili önemli tartışmalar var. Ekim ayından beri aslında biz genel kurulun bitmediğini ve mevcut yönetimin genel kurulun iradesini yasal anlamda yansıtmadığını düşünmekteyiz. İçerikten önce aslında mevcut yapıya ilişkin ciddi sıkıntılarımız var bu yapının bir an önce yasal bir zemine oturtulması gerekiyor.

protokolü atılan yazışma grubundan  incelediğim kadarıyla yani genel geçer ifadeler var. Protokol çok öyle somut hedefleri olan bir protokol değil, genel ekonomik ve sosyal anlamda iş birliğini salık veren ve Türkiye belediyeler birliğinin kendi meclislerinde aldığı kararla yetkilendirildiğine vurgu yapan bir protokol var. Tabi bizde kim ne zaman neyi yetkilendirdi onu bilmiyorum ama tabi ki burada bence daha büyük çerçeveden bakmamız gerekiyor.  Elbette belediyeler arasında diyalog, iş birliği  , karşılıklı güven,  dayanışma bunlar çok önemli kavramlardır. Ama  kendi belediyelerimiz arasında doğru dürüst tartışılmadan ve protokol metnini kimsenin görmeden  imzalanması  doğru bir yaklaşım olmadığı gibi güven zedeleyicidir.

 

Lefkoşa Türk Belediyesi Başkanı Mehmet Harmancı Türkiye Cumhuriyetinin tam ve etkin nüfuzunu daha ağırlıkla hissettireceğini ve özellikle ekonomik çıkmazda olan merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerinde bunun karşısında artık çok fazla duramayacağını vurguladı.

Aslında merkezi hükümetler noktasında bugüne kadar Türkiye cumhuriyetinin tam bir etkinliği var. Ekonomik protokollerle birlikte uzun zamandır yerel yönetimlerin de projeleri  Türkiye  Cumhuriyeti Ekonomik ve Kalkınma İşbirliği Ofisi aracılığıyla  götürülüyor. Herhangi bir kritere dayanmayan hibe programlarıyla burada ya destekleniyor ya köstekleniyor.  Açıkçası bizler de 2016 2017 yılına kadar yararlandığımızı düşünüyorum bu hibe programlarından. Ancak daha sonra dramatik bir şekilde bir pozisyon değişikliği oldu. Neye paralel, aslında cumhurbaşkanlığı seçimleri ve cumhurbaşkanıyla Türkiye’nin yaşadığı sıkıntılara paralel .  Dünkü ziyaretlerinde vermek istenen mesaj ana temelde gerek merkezi hükümetler nezdinde, gerek yerel yönetimler nezdinde, gerekse de bürokrasi nezdinde artık Türkiye Cumhuriyeti’nin etkinliğini daha ağırlıkla hissettireceğidir.  Özellikle ekonomik çıkmazda olan merkezi hükümetin ve yerel yönetimlerin de bunun karşısında artık çok fazla duramayacağı gerçeğiyle karşı karşıyayız.