Küresel çapta aşılamada son durum ne?

Koronavirüs salgınından kurtulmanın başlıca umut kapısı olan Covid-19 aşılamaları devam ederken, aşılama kampanyalarına bakıldığında ülkeler arasında büyük farklılıklar görülmeye devam ediyor.

Türkiye’de 24 Nisan 2021 itibariyle 21 milyon 63 bin 448 doz koronavirüs aşısı yapıldı. Türkiye rakamsal olarak ABD, Çin, Hindistan, İngiltere, Brezilya ve Almanya’dan sonra en çok aşı yapan ülkelerden biri.

Nüfusu yüz binlerle ifade edilen Cebelitarık, Butan ve Falkland Adaları gibi küçük devlet ve yönetim birimleri halkın çoğunluğunu aşılayanlar listesinde başı çekiyor. Daha kalabalık ülkelere bakıldığında ise İsrail, İngiltere ve Şili bu listede başı ilk sıralarda yer alıyor.

 Dünya genelinde şu ana kadar 590 milyondan fazla kişi koronavirüs aşısının en az bir dozunu yaptırdı.

Avrupa aşı çalışmalarını hızlandırdı

Geçtiğimiz haftalarda nüfusa göre sıralamada listeye giremeyen Fransa, Almanya ve İtalya’nın büyük yükselişi de göze çarpıyor. Bu ülkelerde şu anda nüfusun en az yüzde 18’i ilk doz aşıyı yaptırmış durumda.

Avrupa’da koronavirüsten en çok etkilenen ülke olan İngiltere’de ise aşılananların nüfusa oranı yüzde 48’i geçti ve Avrupa Birliği üyesi ülkelere büyük fark attı.

Dünya’da en çok Covid-19 aşısının yapıldığı 20 ülke

 

Türkiye’de bugüne kadar kaç kişi aşı yaptı?

Koronavirüsle mücadelede Türkiye’de 14 Ocak günü başlatılan aşı uygulaması kapsamında 24 Nisan tarihi verilerine göre en az 21 milyon 63 bin 448 doz aşı yapıldı.

Son açıklamalara göre 13 milyon 109 bin 458 kişi en az bir doz aşı alırken, yaklaşık 7 milyon 954 bine yakın kişi de iki doz Covid-19 aşısı yaptırdı.

Türkiye’de nüfusun yaklaşık yüzde 15,34’üne Covid-19 aşısı yapıldı. Sağlık Bakanlığı aşı kampanyasında nisan ayına kadar Çin’den ithal edilen Sinovac aşılarını kullandı ancak ülkeye son haftalarda Pfizer-BioNTech aşıları da getirildi.

Türkiye’de Çin üretimi Sinovac ile Alman-ABD üretimi Pfizer-BioNTech aşıları yapılıyor.

İlk dozun uygulanmasından 28 gün sonra yapılacak ikinci dozun randevusu hekim tarafından verilip, SMS olarak cep telefonuna gönderiliyor. MHRS ve e-Nabız hesabı üzerinden randevu kontrol edilebiliyor veya değiştirilebiliyor.