KTÖS:Adamızın kuzeyinin kaçakçılık merkezi olduğu ile ilgili açıklamalar havada uçuşurken, üniversiteleri ve YÖDAK’ı da mercek altına almak kaçınılmaz olmuştur.

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası ülkemizde faaliyet gösteren bazı üniversiteler ve bu üniversitelerle yakın ilişki içinde olduğu iddia edilen siyasetçilerle  ve  ayrıca üniversiteleri denetleyen kurum olan YÖDAK’la ilgili açıklamalarda bulundu. KTÖS adına Genel Sekreter Şener Elcil tarafından yapılan açıklamanın tamamı şöyle:

AKP’nin müdahaleleri ile cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtulan Ersin Tatar, ödenek ve rüşvet söylentileri ile kurulan ÖRP’nin, UBP’den ayartılan başkanı Turgay Avcı’yı sessiz sedasız YÖDAK başkanlığına atadı.

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nde yapılan rektörlük seçimlerini kaybeden Turgay Avcı’nın YÖDAK Başkanı yapılması birçok soruları da beraberinde getirdi. Özellikle izinsiz bölümlerden sahte diploma ile mezun verme skandalının adresi olan “Netkent Üniversitesi” ile Turgay Avcı ilişkisinde kamuoyunda yanıt bekleyen sorular vardır;

  • YÖDAK Başkanlığı atama sürecinde Netkent Üniversitesi mütevelli heyetinde olup, dışişleri bakanı olunca buradan ayrılma ve kendisine bu konuda sorulan soruları yanıtsız bırakan Tahsin Ertuğruloğlu’nun rolü nedir?
  • Sahte diploma veren Netkent Üniversitesi’nde Tahsin Ertuğruloğlu’nun eşinin görev yaptığı doğru mu?
  • Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Genel Sekreteri Cavit Tuna ile Turgay Avcı’nın ticari ortaklığı var mı?
  • KKTC Şirketler Mukayyitliği’nde 17774 numara ile kayıtlı T&C Tecnic Mechanic and Safety Services LTD ile Cavit Tuna ve Turgay Avcı’nın ortaklığı var mı?
  • Bu şirketin Şirketler Mukayyitliği’nde kayıtlı olduğu adres nedir?
  • Turgay Avcı sahte diploma veren Netkent Üniversitesi’nin ilgili bölümleri için izin alma konusunda YÖDAK’a baskı yapıyor mu?
  • Netkent Üniversitesi Mütevelli Heyeti üyesi Çavlan Süerdem’in Ersin Tatar’ın Dış Politika Danışmanı olduğu doğru mu?

Çetelerle, tarikat ve şeyhleri 22 Ocak Afrika Gazetesi linçleri ile boy boy resim çektirmeyi alışkanlık haline getiren Ersin Tatar’ın kimlerle işbirliği yaptığı bu sorulara verilecek yanıtlarla daha da iyi anlaşılacaktır.

Adamızın kuzeyinin kaçakçılık merkezi olduğu ile ilgili açıklamalar havada uçuşurken, üniversiteleri ve YÖDAK’ı da mercek altına almak kaçınılmaz olmuştur.