KTÖS: 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlu olsun!

KTÖS,  İnsan Hakları ve Eşitlik Sekreteri Erdoğan Emiroğulları imzası ile 1 Haziran Dünya Çocuk Günü dolayısı ile basın açıklaması yayınlayarak günün önemine ve çocuk haklarına dair değerlendirmede bulundu.

Açıklamanın tamamı:

 

Tüm çocuklarımızın 1 Haziran Dünya Çocuk Günü kutlu olsun.

 

Pandemi ile hayatımızın değiştiği bu dönemde, okulların sadece birer eğitim yuvası olmadığı çocukların sosyalleşme ve duygusal gelişimine katkı yapan; çocukları ihmal ve istismardan koruyan toplumsal kurumlar olduğu daha net anlaşılmıştır.

“Kamusal eğitimi kar getirmeyen bir alan” olarak ifade eden siyasetçiler tarafından sağlıklı ve güvenli okullar yaratabilmek adına gerekli önlemlerin alınmadığı ve koşulların sağlanmadığı gerçeğinden hareketle, çocukların yüz yüze eğitimden, oyundan, sosyalleşmeden, duygusal gelişimden uzak bırakıldığı için üzgün olduğumuzu ifade ederiz. Tüm toplum adına bir özür varsa, bu özür çocuklardan dilenmelidir.

Dünya Çocuk Gününde,  çocuk koruma politikasının ve okul/aile sözleşmesinin hayata geçirilmesinin önemini bir kez daha vurgularız. Bu konuda üretilecek her çalışmaya katkı koymaya gönüllüyüz.

Eğitim Bakanlığı’nın eğitim-öğretim faaliyetlerini tamamını merkezi sınavlara ve kolej sınavına endekslemesi eğitimdeki fırsat eşitsizliklerini gözler önüne sermiştir. Eğitim Bakanlığı dershanelerin açık, okulların kapalı olması kararı ile eşitsizlikler içinde bir başka eşitsizlik yaratmıştır.

Çocukların adil, eşit ve güvenli bir çevrede yaşamaları, laik, bilimsel ve nitelikli eğitim hakkına erişebilmeleri ve pandemiden dolayı eğitim kayıplarının giderilmesi ile birlikte başta sağlık, barınma, korunma ve sevgi ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri için ‘Çocuk Hakları Bildirgesi’ ışığında politikalar üretmeye devam edeceğiz.”

 

“1 Haziran Dünya Çocuk Günü” vesilesiyle tüm ebeveynlere çocukların da hakları olduğunu hatırlatırız.

 

 

 Erdoğan Emiroğulları

KTÖS İnsan Hakları ve Eşitlik Sekreteri