Kıbrıs, Fiba Eurobasket 2025 Grup Aşamasına ev sahipliği yapmak için teklif verdi

Kıbrıs Basketbol Federasyonu (CBF) 2025 Fiba Eurobasket Grup Aşaması’nın Limasol’da yapılması için aday oldu.

Adaylık resmi başvurusu salı günü düzenlenen bir etkinlikte, Maliye Bakanı Constantinos Petrides, milletvekilleri, Kıbrıs Spor Teşkilatı ve Kıbrıs Olimpiyat Komitesi gibi spor ilgililerinin katılımında yapıldı.

Kıbrıs Basketbol Federasyonu (CBF) Başkanı Andreas Mouzourides, federasyon ve ülkenin tarihi öneme sahip bir fırsatla, spor ve sosyal beklentiler için bir dönüm noktası olabilecek büyük bir spor etkinliğiyle karşı karşıya bulunduğuna dikkat çekti.

Kıbrıs’la birlikte Finlandiya, Macaristan, Letonya, Rusya and Ukrayna da Eylül 2025’te yapılacak olan büyük etkinlik için resmi başvurularını yaptılar.

Kıbrıs ilk kez 2025 Fiba Eurobasket’le resmi bir teklif sürecine giriyor.

Fiba Europe’a göre, Letonya, Macaristan, Rusya ve Ukrayna hem Grup Aşaması hem de Final Aşaması etkinliği, Kıbrıs ve Finlandiya ise sadece Grup Aşaması için başvurdular.

Kıbrıs’ın resmi teklifini Ağustos 2021’de yaptığını, sunumun Mart 2022’de Münih’te olacağını ifade eden Mouzourides, “Bu geride kalamayacağımız eşsiz bir fırsattır. Hem Kıbrıs sporu hem de genelde ada için birçok fayda sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Mouzourides, CBF’nin görevlendirdiği EY firmasının yaptığı değerlendirmenin, Kıbrıs’ın etkinliğe ev sahipliği yapma bedelinin 5 milyon 600 bin avro olacağını, etkinlikten 12 milyon 900 bin avro gelir elde edilmesinin beklendiğini bildirdi.

Etkinlikte konuşan Maliye Bakanı Constantinos Petrides, Kıbrıs’ın teklifini tarihi olarak niteledi; federasyonun planlarını ve etkinliğe hazırlığını övdü.

Hükümetin Federasyon’un teklifini destekleyeceğini açıklayan Petrides, tüm ilgililere, Kıbrıs’ın adaylığını destekleme çağrısında bulundu.

Fiba Europe, Yönetim Kurulu’nun bahar 2022 toplantısında karar vermeden önce, Ekim 2021-Ocak 2022 arasında tüm teklif edilen alanların ve altyapılarının inceleneceğini duyurmuştu.

Etkinliğin çoklu sunucu formatı ilk olarak 2015 yılında tanıtıldı.

KHA/MG/MHY/2021
Kıbrıs Haber Ajansı