KHK’da Gerilim !

Mülakata katılan kişinin bilgilerinin yer aldığı belgelerin, kendileriyle paylaşılmaması üzerine KTAMS ve KAMU-İŞ  Kamu Hizmeti Komisyonu’nda  eylem yaptı. KHK Başkanı Ömer Köseoğlu KTAMS ve KAMU-İŞ Başkanlarını polise şikayet etti.

Kamu Hizmeti Komisyonu (KHK)  Başkanı Ömer Köseoğlu, “bazı sendikacıların bina basıp, oda işgal edip mülakatları engellemeyi kendinde hak gördüğünü” iddia ederek, herkesin haddini ve yetkisini bilmesi, yasa, tüzük ve kurallara uyması gerektiğini söyledi.

KHK’daki uygulamalarla ilgili şikâyeti olanların yargıya başvurabileceğini belirten Köseoğlu, “Kamu Hizmeti Komisyonu’nun başkanı bensem, çalışma kurallarımı da ben belirlerim. Sendikacılar değil… Kimsenin oda işgal etmeye, mülakatları engellemeye hakkı yok. Burası dağ başı mı?” ifadelerini kullandı.

Aralarında KTAMS Başkanı Güven Bengihan ile KAMUSEN Başkanı Metin Atan’ın da olduğu sendikacılar KHK Başkanı Köseoğlu’nun şikâyetiyle gözaltına alındı. İfadesi alınan sendikacılar daha sonra serbest bırakıldı.

Konuyla ilgili Türk Ajansı Kıbrıs’a (TAK) açıklama yapan Köseoğlu, 10-12 sendika üyesinin bu sabah Kamu Hizmeti Komisyonu’na gelerek mülakat odasını işgal ettiğini söyleyerek, polisi aradığını ve sendikacılardan şikayetçi olduğunu söyledi.

Köseoğlu, sendikacıların tüzük gereği mülakatlarda gözlemci olduğunu anımsatarak, tartışmanın mülakata katılan kişinin bilgilerinin ve kriter puanlarının yer aldığı belgenin sendikacılara verilmemesi nedeniyle yaşandığını belirtti.

Ömer Köseoğlu, zaten belgede yazılanların hem kamera hem de ses kayıt cihazının olduğu odada sesli okunduğunu, sendikacıların eğer isterlerse bununla ilgili not da alabileceğini, bunun gizli bir belge olmadığını söyledi.

Sendikacıların, “Daha önceki KHK başkanları bu belgeyi bize veriyordu” yönünde açıklamaları olduğunun hatırlatılması üzerine Köseoğlu, “Diğerleri verebilir ama ben uygun görmedim. Bununla ilgili şikâyeti olanlar yargıya başvurabilir… KHK’yı sendikacılar yönetecekse benim burada ne işim var?” ifadelerine yer verdi.