Kanatlı: Erdoğan ve AKP burada da Türkiye türü başkanlık rejimi kurguluyor

SÖZKIBRIS/ÖZEL

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Erdoğan ve AKP rejiminin adanın Kuzeyindeki siyasi yapıyla bilinçli olarak oynadığına dikkat çekerek, “ Hedefleri burada da aynı Türkiye’deki gibi tek adamın ağızından çıkacak laflara yönelik bir başkanlık rejimi kurgulamak, onlar için inşa edecekleri altın kaplamalı külliyede Ersin oturacakmış ya da başka biri fark etmez, neticede Erdoğan’ın söylediklerini harfi harfine uygulayacak birileri hep var” dedi

YKP Genel Sekreteri Murat Kanatlı, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Kanatlı, şu an adanın kuzeyinde yaşananların İşgalden başka bir şey olmadığını belirterek, Sucuoğlu hükümetine bilinçli olarak “Güvenoyu” verdirilmediğini, küçük ortakların  ortaya attığı 100 günlük talepler listesinin bunun en büyük göstergelerden biri olduğunu ifade etti. Murat Kanatlı, “ Tatar şu an siyasi partilerle yeni bir hükümet konusunda görüşmeler yapacakmış neyin görüşmesi sen bu partilerle geçen hafta görüşmedin mi?. Bu partilerin yol haritasını bilmiyor musun?. Bu düpedüz bir şov başka hiçbir içeriği olmayan bir hareket. Esas hedef Erdoğan ve AKP rejiminin uyguladığı tek adama dayalı bir başkanlık sistemi” şeklinde konuştu.

Meclis içi ve meclis dışındaki muhalefetin davranış biçimine de anlam veremediğini kaydeden Kanatlı, “Bazı arkadaşlar tespitte sorun yaşıyor ve yaşananların adını koymakta geri duruyor. Bu yapı tam anlamıyla bir işgal, kolonizasyon ve yönetimi tam anlamıyla ele geçirip adanın kuzeyini bir pazarlık kartı olarak kullanmak” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarında Türkiye’nin tam bir kırılma noktasından geçtiğine de işaret eden Murat Kanatlı, “Türkiye’nin gücü ve itibarı çok zayıfladı. Siz havuz medyada yayınlanan haberlere bakmayın, uluslararası basın Erdoğan eliyle Türkiye’nin içine düşürüldüğü durumu çok net olarak deşifre ediyor. İşte tam da bu noktada burada bizim ne yapacağımız önemli, sıkıntı teşhisi yapıp sorunun adını koymak, bazı arkadaşlar sorunun adını koymakta sıkıntı yaşıyor ve bu sefer de birlikte nasıl hareket edilebileceği neye karşı iş birliği yapılacağı noktası gündeme geliyor” dedi.

Açıklamalarında Kıbrıs sorununun geleceğiyle ilgili de değerlendirmelerde bulunan Kanatlı, özellikle Güney Kıbrıs’ta değişen jenerasyonla birlikte çözümün daha da zorlaşacağına işaret ederek, Güney Kıbrıs’taki şu an var olan kıpırdanmadan faydalanarak çözüm iradesini beslemek gerektiğini kaydetti.