Kamusal, nitelikli, planlı öğretmen yetiştirme sistemini bozmak kimsenin uhdesinde değildir!

Baskı ile oldu/bitti ile yasa değişikliği yapmaya çalışmanın,  nitelikli, planlı, kamusal öğretmen yetiştirme sistemine saldırmanın ve öğretmen haklarını gasp etmeye çalışmanın, mensubu olduğunuz ÖĞRETMEN camiasında da itibarınızı yerle bir edeceğini belirtmek isteriz. 

 

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası Basın Yayın Propaganda Sekreteri Uğur Erilen son günlerde Eğitim Bakanlığı’nca yapılmaya çalışılan yasal değişikliklere ve Türkiye Kırşehir’de kampta yaşananlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu baskı ve oldu bitti ile yasal değişiklikler yapmaya çalışmasının kamusal eğitimi baltalayacağı gibi Atatürk Öğretmen Akademisinin de kapanmasına yol açacağını belirten Erilen , bu durumun Eğitim Bakanı’nın itibarını yerle bir edeceğini vurguladı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Kırşehir Ahi Ervan Gençlik Kampları’na gönderilen ve “Bizi buradan alın!” diyen Kıbrıslı kız öğrenciler için tasarlanan bu kamplar “Nazım Hoca’nın vizyonu” mu?

İddialarla Eğitim Yönetilemez!

Sendikamızın Atatürk Öğretmen Akademisi hassasiyeti ile yapmış olduğu basın toplantısı sonrasında Eğitim Bakanı Nazım Çavuşoğlu, sendikamızın toplumu yanıltmakta olduğunu iddia etmiştir.

Sendika Yürütme Kurulu olarak Eğitim Bakanlığı’na gerçekleştirdiğimiz iki resmi ziyarette, önümüzdeki eğitim-öğretim yılına ait ihtiyaç analizleri ile OECD ve dünyadaki diğer ülkelerdeki karşılaştırmalı bilgileri içeren kapsamlı bir rapor sunmuştuk.  İlgili toplantıda raporun içerikleriyle ilgili saatlerce konuşmuş olmamıza rağmen,  sonraki günlerde Sn. Eğitim Bakanı, basına ilgili raporun kendisine ulaşmadığını iddia etmiştir.

Sn. Eğitim Bakanı iddialarına devam ederek “devlet artan nüfusa yetişemiyor, okul yapamıyor, yol yapamıyor, ” demiştir.

Sn. Eğitim Bakanı,  gerçek kazancı üstünden vergisini vermeyen, çalışanlarının emeğini değerli kılamayan, örgütlü yaşama inanmayıp; örgütlenmeyi kendine bir tehdit ve tehlike unsuru olarak gören,  sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerini gerçek kazançları üzerinden yatırmayan iş adamının fedakar olduğunu iddia etmiştir.

Sn. Cavuşoğlu basın önünde yaptığı konuşmasında sorduğumuz sorulara cevap vermek yerine seçim konuşması edasında “400 yıllık Türk Yurdu” tarzı hamasi cümleleri ile demagoji yaparak, hükümeti kurma ve başbakanlık görevlerini alma adına “Ben de buradayım” deme yolunu seçmiştir.

Sn. Çavuşoğlu, plansız, programsız ortaya atılan yasa tasarılarının partisinin,  elçiliğin,  kendi bürokratlarının fikri olmadığını, sadece ‘Nazım Hoca’nın vizyonu olduğunu iddia etmiştir.

 

 

“Bizi buradan alın!” diyen Kıbrıslı kız öğrenciler için tasarlanan bu kamplar ‘Nazım Hoca’nın vizyonu mu?
Sendikamız TC ile yapılan protokollerin temelinin Kıbrıslı Türk kimliğini, kültürünü, varlığını, din ve sosyal yaşam algısını değiştirip dönüştürmek maksatlı olduğunu her fırsatta vurgulamaktadır.

Kamplarla ilgili yaşanan son gelişmeleri önceden öngörebildiğimizden, 04.07.2022 tarihinde Eğitim Bakanlığı’na Bilgi Edinme Yasası çerçevesinde resmi olarak kuran kursları ve dini kurslarla ilgili bazı sorularımız olmuştur. Öğrencilerimizin son günlerde Türkiye’deki kamplarda karşılaştıkları manzara, bizleri bir kez daha haklı çıkarmıştır.

Kırşehir’e gönderilen ve “Bizi buradan alın!” diyen Kıbrıslı kız öğrenciler için tasarlanan bu kamplar “Nazım Hoca’nın vizyonu” mu?

Kamusal, nitelikli, planlı öğretmen yetiştirme sistemini bozmak kimsenin uhdesinde değildir!

Sayın Eğitim Bakanı;

İlkokul ve okul öncesi öğretmen ihtiyaçlarının bir devlet kurumu olan AÖA tarafından planlı bir şekilde yetiştirilmesi sizi, fedakar iş insanını ve Elçiliği rahatsız etmesin.

İşbirliği sözcükleri ile başlayıp tek adamlığa özenmekle, YÖK ve YÖDAK onaylı tüm üniversitelere İlkokul öğretmeni yetiştirme onayı vermek istemekle, partiniz içinde başbakanlık mertebesine ulaşamayacağınızı belirtmek isteriz.

Bakanlar Kurulunda tek seferde devleti milyonlarca dolar zarara uğratan kararlara imza atıp, öğretmen sayısını azaltarak tasarruf yapacağınızı söylemenizin toplum vicdanında da yeri olmadığının altını çizmek isteriz.

Baskı ile oldu/bitti ile yasa değişikliği yapmaya çalışmanın,  nitelikli, planlı, kamusal öğretmen yetiştirme sistemine saldırmanın ve öğretmen haklarını gasp etmeye çalışmanın, mensubu olduğunuz ÖĞRETMEN CAMİASINDA da itibarınızı yerle bir edeceğini belirtmek isteriz.

Sendikamız kamusal eğitimi ileriye taşımak için elini taşın altına koymaya hazırdır. Kıbrıslı Türk kimliğini başka bir şeye dönüştürmeyecek, kamusal eğitimi ileriye taşıyacak her türlü yasal düzenlemeyi 7/24 çalışmaya hazırız.

Saygılarımızla,

 

Uğur Erilen