Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bir an önce münhal kadroları doldurmalıdır

KTÖS, Örgütlenme Sekreteri Akgün Kaçmaz’ın imzası ile basın açıklaması yaparak öğretmen sınavlarından sonraki süreci değerlendirdi.

Açıklamanın tamamı:

Öğretmenlik yazılı sınavlarının üzerinden bir ay geçmesine rağmen başarılı olan öğretmen adayları halen Kamu Hizmeti Komisyonu tarafından belirlenmemiştir.

Genel ortaöğretim için 157, İlköğretim için 123 ( İlkokul 69, okulöncesi 44, özel eğitim 10) belirlenen münhallere çok sayıda başvuru olmuş, başvuran öğretmen adayları yazılı sınava girmiş fakat geçici olarak açıklanan listeler bir türlü kesin liste olarak yayınlanmamıştır.

Eğer ortada bir sorun varsa KHK ivedilikle tarafları bilgilendirmeli, sorunu çözmeli ve kesin listeleri açıklayıp mülakatları tamamlamalıdır. Süreç uzadıkça bağımsızlığından ve özerkliğinden şüphe duyulmayan ender kurumlardan olan KHK’ya karşı toplumun güvenirliği zedelenecektir.

2021-22 eğitim-öğretim dönemini doğru planlayabilmek için bir an önce hâlihazırda yapılmış sınavların sonuçları kesinleştirilmelidir.

Kamu Hizmeti Komisyonu’nun bir an önce münhal kadroları doldurmasını talep ederken, maddi ve manevi mağdur olan öğretmen adaylarının konuyu yargıya taşımaya hakkı olduğunun da altını çizeriz.

 

Saygılarımızla.

Akgün Kaçmaz

KTÖS Örgütlenme Sekreteri