“İŞÇİ ÇOCUKLARIN ÖLDÜĞÜ, HALKIN DARP EDİLDİĞİ GARABÖCÜ CUMHURİYETİ”.

 

 

Dün Omorfo’da bir çocuk işçi arabanın motor parçasını sökerken, düşen motorun altında kalarak can verdi. 15 yaşındaydı. Kimbilir ne hayalleri vardı. Nasıl öldüğünün, neden orada çalıştığının, buna nelerin sebeb olduğunun yanıtı, karşı çıkışı, isyanı, hepsi bir yana…..

 

15 YAŞINDA BİR ÇOCUK ÖLDÜ….

 

Lanet olsun ki, üçüncü Dünya ülkelerinde sıkça rastlanan bir ölüm, işçi çocukların ölümü…

İş Yasasına göre 16 yaş altındaki çocukların çalışması ve çalıştırılması yasak…

.

Bu ölen çocuğun hesabını kim verecek…?

 

***************************

 

32 yıl önce seçilmiş siyasetçi ve dönemin Başbakan Yardımcısı Özker Özgür’ün pasaportunu iptal ederek “yurt dışına çıkışını” engelleyen zihniyet tekrar işleme konuldu.

Eski Cumhurbaşkanının Basın ve İletişim Koordinatörü Ali Bizden, İstanbul Sabiha Gökçen Havaalanında “milli güvenliğe aykırı davranış” ithamı ile gıyabında alınan soyut bir gerekçeyle ve kimliği dahil tüm özel eşyalarına el konularak tam 11 saat kilit altında tutuldu. Kıbrıs’a geri gönderildi…

 

Bu arada Sultanı tarafından Payitaht sınırları içerisinde moral gezisine gönderilen Kıbrıs Şehzadesi, Vezir-i Azam Fuat Paşa ile birlikte Ada’ya döndü..

Fuat Paşa şehzadenin topraklarını denetlemeye ve kriz yaşayan Baş Ebisdad’a ayar vermeye gelmiş…

Boru değil.. Açıklama da yaptı.. “307 yıl sadece kendimizin idaresinde olan bir toprak parçasından bahsediyoruz..” dedi.

Payitaht geri döndü… Söz söyleyenin tez boynu vurula….

E siz zanneddiñiz  Şehzadenin, ya da Vezir-i Azam’ın gendi deyimiynan, “bir dönem Ada’da Cumhurbaşkanlığı yapmış bir zat”tın (!) Basın ve İletişim Koordinatörü çok umurundaydı…?

 

Halâ “Müdahale var mı acep?” diye soranlara, Arif hocanın dediğinden….

 

**************************

 

Dianellos Siğara Fabrikası tatilde…

“Halkın Vekili” adı altında fabrikada çalışanlar da tatilde….

“Vekil” ne yapar, ne yapmalı…?

Seçildiği bölgenin sorunlarını dile getirmeli ve o bölgenin sorunlarını kendi sorunları olarak görmeli değil mi?

 

Dün, üvey evlat muamelesi gören, 1974 öncesinde bile var olan mahkemesi sudan sebeplerle tasviye edilmiş, başta yılan hikayesine dönen ve gelip geçen tüm Ebisdadların “yapacayık yahu…!!!  Çalışmalar yaparık. Vallahi bu sene bitireceyik…” diyerek oyaladıkları bitmeyen yolu ile ünlenen, başka bir ilçeye yama edilmeye çalışılan sözüm ona KA KA TE CE’nin 6’ıncı ilçesi Lefke’nin, STÖ’leri tarafından düzenlenen bir protesto eylemi vardı. Eylem 8 yıldır (neden sayarsak bundan Halep’e yol olur) 3 km’lik son Lefke etabı bir türlü bitirilemeyen çift şeritli yol içindi.

KA KA TE CE Anayasasının 32’inci maddesi “önceden izin almaksızın” barışçıl eylem yapma hakkını (bir rivayete göre) güvence altına alıyor.

Dünkü eylem için polise haber verilmesine rağmen “yolu kapadamazsıñız efendim…!!” gerekçesiyle güç kullanan polis tarafından darp edildik…

Darp olayından sonra Yolların ve tomofillerin Ebisdadı gene, “bekleyiñ da yapacayık yahu…!!!” gibi bildik bir açıklama yapdı… Çok üzülmüş dedi. Biz da inandık…

Peki bizim Lefke bölgesinin “vekil”leri nerdeydi ve ne yaptı?

Biri zaten Siğara Fabrikasında, geçici Ebisdad kadrosunun tomofillerini yıkar. Onu geçtik..

Peki öbürü..? Hani Fabrikanın ana muhalefet ganadında olanı. Hem da protesto yapılan yerin 2 km. daha oyanından, Elye’den çıkıp da Fabrikaya yollananı..

ismiynan yazayım be gavvole..

Salahi Şahiner…

Elyeliler gibi sorayım. Belki annar…

Nerdeydiñ olân..?

Bağlı olduğuñ partinin ilçe Başkanına sordum. “Size bir mazeret bildirdi mi?” deyi… Bildirmemiş…

Sırça köşkünden, klimalı (her nereşteysaydı) ortamından gımıldayamadı beyzadem… Fabrikada ahkâm kesmek golay.. Ma “ben siziñ vekiliñizim.. Her vakit yanıñızdayım..” dediği Halk darp edilirkân meydanda yok…. Bardon..!!! gazeddalara demeç vermiş yahu… “Konu Lefke olunca, üç maymunu oynayan hükümet istemiyoruz.” demiş. Açıklamada yaşanan arbede ile, darp ile ilgili tek kelâm yok..

Sen kaç maymunu oynañ ya guzzum..?

Hadeyiñ be oraşdan… Vekilisañız bölgeñizdakı insanların yanında olacaksıñız arkadaş…

Gımıldanıp da Halkının yanında olmayanın, bu yazıya cevap vermeye yüreciği var mı, göreceyik……

 

Konu “köşeye atılmış, unutulmuş” Lefke olunca dert bitmez…

Artık Lefke bölgesinin sembolü olan, Körfez’e girdiğinizde ilk gözünüze çarpan, Soli Antik Kenti’nin altındaki CMC’den kalma demir iskele veya Halk arasındaki adıyla namı diğer “Kırmızı Liman” çöktü, çökecek… En uçtaki ayaklardan bir tanesi çürümüş durumda. Acil olarak müdahale edilmezse çökecek ve tüm liman domino taşları misali denizin dibini boylayacak..

Tabii böylesine korkunç bir çöküntüyü ellerini ovalayarak bekleyen ve burasını ezelden beri petrol dolum tesisi yapmak için apartta bekleyerek ağzının suları akan mafya babaları olduğunu biliyoruz.

Lefke’de STÖ’leri bu konuda acil toplantılar yapıyorlar. Bu konuda resmî makamlarla da temasa geçildi ve haftaya yerinde inceleme için söz alındı. Umuyoruz ki en kısa zamanda bir çare bulunarak bu korkunç felaketin önüne geçilir..

 

Salahi Şahiner…..

Bunu da bilmezdiñ değil…

Aha şimdi duyduñ… Bakalım bu defa tatilciğiñden ödün verip gımıldanacakmıñ, göreceyik….

Gımıldanmazsañ zannetme ki dürtmeyceyik seni…

Düşdüñ dilimize artık… Allah acısın seni….

 

****************************

 

  • Be Isseyin… Sağlık Ebisdadının dediğini duydumuñ olân..?
  • Nedir be Rifat söylendiğsabah sabah… Daha içmedig gaveyi mamırlaylım. Vır vır söyleniñ .. Elmaziye…!!! Et gaveleri içelim be garı….
  • Bunnar şaşırtdı pusulayı sağa söyleyim. Bu pandemi mi ne haspaysa, zapt edemeyiyollar genni gardaş… Bilmem ne çeşidiymiş gezer ortalıkda da, yok bu gadar vaka varımış da, gazeddalar yannış yazarmış da bilmem ne… Şimdi da çıkarddı gideceysañ dedi dışarda yeyeyiñ içesiñ, gittiğiñ meyhanenin dedi, açık yerinde oturacañ. İsdersañ giresiñ kapalı yerine dedi, lüzum test yapdırasıñ.. E kapat genneri kökden daha eyi.. Hade giddiñ yeyesiñ içesiñ açık yerinde deylim.. İşendiğiñde napacañ oğlum…? Yüz nümera, kapalı yerde… Hade oğlum bakalım….
  • Aşıcık be Rifat… Salındıñ iki dane…? 6 ay sonra bir daha salınacañ… Ne zannedeñ sen be amma… Düzencik böyledir Rifat’cığım… Ne gadar test, ne gadar aşı, o gadar mamma… Bekle doldursunnar cebciklerini da geçecek bu gorona da.. Ma şimdi husol… Siñ da gülle geçsin.. Çok gonuşursak gaybederik ganimetcikleri da… Hade iç gaveciğiñi, yut bunuynan beraber da gitsin… Sen daha eyi mi bileceñ Jet Ebisdad’dan yahu…!!!

 

********************************

 

Şu anda adını sıkça duyduğumuz BioNTech firmasının sahiplerinden bilim insanı Dr, Özlem Türeci, Dünya Ekonomik Forumu tarafından açıklanan Covid-19 pandemisi ile verilen savaşa liderlik eden 8 kadın arasında 1’inci sırada yer almış.

Bilim konusundaki yoğun çabalarını ve başarısını tenzih ederek, Ekonomik Platformdan başka bir sonuç çıkmasını beklemek sanırım biraz “safdiriklik” olurdu. Pandemide olanlar zavallı Dünya Halklarına oldu. Hayatını kaybedenlerin yanı sıra, işini kaybedip daha da fakirleşerek kapitalizmin kucağına artık en sağlam “ispahoynan” bağlanan Halkın aşılanması, yeni varyantlar sayesinde bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. İlaç firmalarının cepleri yeteri kadar dolana kadar da devam edecek.

Bizim Isseyin galiba doğru söyler be arkadaşlar…..

 

******************************

 

Çekya’da yapılan bir araştırmada “Metamfetamin”le kirlenmiş sularda yaşayan balıkların uyuşturucu bağımlısı olduğu ortaya çıktı.

“Metamfetamin” uyarıcı ve halüsinasyon özelliği olan sentetik bir madde ve fütursuzca endüstriyel kimyasal atık olarak tatlı sulara bırakılıyor.

Yapılan araştırmaya göre alabalıklar sekiz hafta bu kimyasal atığın olduğu su tankında tutulduktan sonra temiz tatlı su tankına aktarıldı. Daha sonra balıklara iki tank arasında seçim yapma imkanı sunulduğunda, yoksunluk yaşadıkları için sonraki dört gün içinde Metamfetamin ile kontamine olmuş tatlı suyu seçtiler.

U gavvole…!!!!

Olmaya ki bizim içme sularına da bundan garışdırıllar be…!!! Bakañ da onun için böyle mangos olduk….

 

********************************

 

Bugün bir kitap tanıtımı var. Turizm ve Folklor Araştırmaları Derneği (TUFAD) projesi olarak basılan  kitap, “Bir Meselimiz Var” etkinliğiyle tanıtılacak. Etkinlik 9 Temmuz 2021 Cuma (bugün) saat 19.00’da Lefkoşa AKM bahçesinde  düzenlenecek.

Kitabın yazarı 1924 doğumlu Hamide İbrahim Paşaoğlu. Eser, Hamide hanımın annesinden dinlediği ve kendisinin de çocukları ile angonilerine anlattığı bir Halk Masalı kitabı. Kitap, Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı’na bağlı Talim ve Terbiye Dairesi tarafından uygun görülmüş ve kaynak kitap olarak ana okul ve ilkokullarda kullanılacak…

Kitabın adı “Garaböcü”…

 

Emeğe her zaman saygı duyulmalı. Miniklerin masal veya bizim Kıbrıs ağzıyla “Mesel” dinlemesi ezelden gelen bir gelenek..

Mesellerle büyüyen, halâ mesel dinleyen ama heyhat…!!!!, meselden bıkmayan KA KA TE CE Halkına GARABÖCÜ armağan olsun…….

 

Yusuf Nidai

9 Temmuz 2021

saggullim@gmail.com