İmamoğlu’na türbede ellerini arkadan bağladığı gerekçesi ile soruşturma açıldı

Cumhuriyet gazetesi: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu hakkında Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde ellerini arkasından bağladığı için soruşturma açıldı

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na geçen yıl İstanbul’un fethi için Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde düzenlenen anma töreninde yürürken ellerini arkasından bağlaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açtığını yazdı.

İmamoğlu’nun Fatih Sultan Mehmet’in eşi Gülbahar Hatun’un türbesini ziyaret ederken ellerini arkasından bağladığı için geçen hafta Ekrem İmamoğlu’nun ifadesinin istendiğini belirtti.

İBB Sözcüsü Murat Ongun, İmamoğlu’na açılan soruşturmayı Twitter’daki hesabından doğruladı.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, “İnsan inanmakta zorlanıyor ama bakanlığın onayıyla Mülkiye Başmüfettişi görevlendirildi” demişti.

Pehlivan, İmamoğlu’na yöneltilen suçlamanın ise şöyle açıklandığını yazdı:

“2020 yılında gerçekleştirilen bir program kapsamında ziyaret ettiğiniz Fatih Sultan Mehmet’e ait türbede elleriniz arkanızda bağlı bir şekilde gezinmek suretiyle saygısızlık yaptığınız iddiası…”

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu hakkında soruşturma başlatıldığını doğruladı

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü İsmail Çataklı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın soruşturma başlattığını doğruladı.

Çataklı İçişleri Bakanlığı’nın aylık basın bilgilendirme toplantısında konuştu.

Cumhuriyet gazetesi yazarı Barış Pehlivan, İmamoğlu’na geçen yıl Fatih Sultan Mehmet Türbesi’nde düzenlenen anma töreninde yürürken ellerini arkasından bağlaması nedeniyle İçişleri Bakanlığı’nın soruşturma açtığını yazmıştı.

İBB Sözcüsü Murat Ongun da İmamoğlu’na açılan soruşturmayı Twitter’daki hesabından doğrulamıştı.

Quote Message: İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ile ilgili. Bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi; dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.

İmamoğlu ile ilgili İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın bir işlemi bu. İstanbul Başsavcılığı bir talepte bulunmuş, Sayın İmamoğlu’nun HDP’li belediye başkanlarını ziyaret ederek suçluyu övdüğü, yine ziyaret ettiği belediye başkanlarını ve anılan partiyi desteklediği, bir ziyareti esnasında Fatih Sultan Mehmet’e ait türbeye saygısızlık yaptığı iddiaları ile ilgili. Bu iddialar üzerine İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı bir işlem var. Bize gönderildi; dolayısıyla her Cumhuriyet Başsavcılığı’ndan gelen işlemlere nasıl rutin olarak yapmamız gerekenler varsa bu süreçte yürüyor.

Kaynak :BBC