İfade özgürlüğü onurumuzdur

Uzunca bir süredir basın emekçilerine yönelik şiddet ve hakaretlerin, tedirgin edici şekilde arttığına dikkat çeken gazeteciler sokağa indi.

Gazetecilerin örgütlü bulunduğu Basın-Sen ve Kıbrıs Türk Gazeteciler Birliği’nin organize ettiği eylem Lefkoşa Dereboyu’nda yapılıyor.

“Citroen Işıkları”nda maske ve mesafe kurallarına uyarak başlatılan yürüyüşe birçok parti ve sendika da destek verirken son dönemde gazetecilere yönelik saldırılar protesto ediliyor.

Gazeteciler “İfade özgürlüğü onurumuzdur” yazılı pankart arkasında özgür basına yönelik tavırlara tepki gösteriyor.

Eylemde, “Özgür basın, özgür toplum”, “Özgür basın yoksa adalet de yok demektir”, “Siz bana işimi öğretemezsiniz”, “İfade özgürlüğü onurumuzdur”, “Özgür basın susmayacak”, “Boyun eğmeyeceğiz” yazılı pankartlar da taşınıyor.

Geçtiğimiz hafta Nur Nadir katıldığı bir televizyon programında Kıbrıs Türk basını ve gazeteciler için çirkin ifadeler kullanmış, YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı Genç TV’de katıldığı TV programında program yapımcısı Muazzez Gazihan’a yönelik hoş olmayan tavırlar sergilemişti.

Ortak basın bildirisi:

Uzunca bir süredir basın emekçilerine yönelik şiddet ve hakaretlerin, tedirgin edici şekilde arttığını gözlemlemekteyiz. Toplumu bilgilendirmekten öte hiçbir gayesi olmayan biz basın emekçilerine yönelik şiddetin artışı, sadece bir meslek grubuna yönelik değil, tüm topluma yönelik bir tehdittir.

Demokratik yapılanmanın en önemli güvencesi olan basın ve ifade özgürlüğünün ortadan kaldırılması tehdidiyle karşı karşıyayız. Bizler, hemen her gün gerek işverenler, gerekse hükümet temsilcileri tarafından tehditlere ve mobbinge maruz kalmaktayız.

 

Biz sizlerin sesiyiz! Hepinizin! En zor koşullarda çalışan; mesai saati olmayanlarız! Bayramlarda, tatillerde, törenlerde… Yeni yılın ilk gününde herkesin evindeyiz! İstenildiği zaman bir parmak hareketiyle ulaşabilecek mesafedeyiz!

 

Bir ülkenin gazetecileri baskı altındaysa, toplumun her kesimi de baskı altındadır. Bizler konuşamıyorsak, sizler de konuşamazsınız!

 

Biz gazeteciyiz! Özgürce soru sorabilmeliyiz. Özgürce haber yapabilmeli, düşüncemizi her platformda özgürce dile getirebilmeliyiz. Bizler silah tutan saldırganlar değil, kalem tutan fikir işçileriyiz.

 

Bizler, her kesimin sorununu kamuoyuna duyurabilmek için, saat mevhumu gözetmeksizin alın terimizi ortaya koyarak her platformdan sizlere ulaşan kişileriz!

 

Ancak, kamuoyuna daha fazla bilgi verebilmek için gösterdiğimiz bu çaba, sizlerin bize her istediğini yaptırabileceği anlamına gelmemektedir! Gazeteciler, sizlerin halka ilişkiler departmanı personeli değildir. Kime nasıl soru soracağımızı, siz bize söyleyemezsiniz! Siz, bize işimizi öğretemezsiniz!

 

Evet, bize işimizi öğretemezsiniz ve canınızın çektiği şekilde hitap edemezsiniz!

 

Sabırlıyız ve alttan alırız ama biliriz ki, gazetecilik bazılarının yayınlanmasını istemediği haberleri yazmak, bazılarının duymak istemediği soruları sormaktır!

 

Sürekli diyaloğu kovalarız ancak haddinizi aşarsanız, size haddinizi bildirmekten de geri kalmayız!

 

Basın emekçileri, sizlerin kölesi değildir! Meslektaşlarımızı kirli oyunlarınıza alet etmek için bizleri kullanamazsınız!

Ne şımarıklığınız, ne küstah konuşmalarınız, ne de baskılarınız bizleri korkutamaz!..

 

Evet, sizden korkmuyoruz!

 

Ve yüksek sesle bir kez daha haykırıyoruz:

 

Siz, bize işimizi öğretemezsiniz! Mesleğimiz onurumuz, gücümüz kalemimiz…

 

Kaynak: Yenidüzen/Basın-Sen

Fotoğraflar: Yenidüzen-Özgür Gazete