Güçveren: Fıkra gibi yaşıyoruz

SÖZKIBRIS/ÖZEL

YKP Sekretarya Üyesi Kemal Güçveren, KKTC’nin “Eşit Egemen bir Devlet” olmadığının bilinmesine karşın bunun İspanya’da gerçekleşen NATO zirvesine üye olmamasına karşın Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı Nikos Anastasiadis’in davet edilmesiyle bir kez daha teyit edildiğine vurgu yaparak, “ Biz ise fıkra gibi yaşıyoruz” dedi.

YKP Sekretarya Üyesi Kemal Güçveren, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Güçveren, bütün iddia ve iç kamuoyuna verilen mesajlara karşın Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye tarafından ilhak edilen bir pozisyonda olduğunu kaydetti. Son NATO zirvesinden basına yansıyan fotoğraf karelerine bakıldığında kapalı kapıların ardında bir çok şeyin döndüğüne vurgu yapan Güçveren, “Dünyayı zenginler kulübü kendi menfaatleri doğrultusunda yönetiyor” ifadelerini kullandı. Erdoğan/AKP rejiminin Türkiye’nin bütün kaynaklarını tükettiğine dikkat çeken Güçveren, Erdoğan’ın İspanya’da attığı adımla bu zorluklardan çıkış için destek arayışında olduğunu ortaya koyduğunu belirtti. Kemal Güçveren, içinde bulunduğu durum nedeniyle sürekli krize oynayan Erdoğan yönetiminin Yunanistan ve Kıbrıs’ta sıcak bir çatışma yaratma ihtimalinden endişe duyduğunu da dile getirerek, bu sürecin adanın yarısının ilhakıyla sonuçlanabileceğini söyledi

Yaşananlar karşısında Kıbrıslı Türklerin hakkını savunması gerekenlerin birer piyon ve kukladan öte gidemediğine vurgu yapan Güçveren, “ UBP, Tatar ve diğerleri  halkı düşünecekleri yerde sadece işbirlikçilikle koltuklarını korumanın hesaplarını yapıyor” ifadelerini kullandı. Bu noktada ülke muhalefetinin de yetersiz kaldığına işaret eden Güçveren, mücadele olmadığı sürece kimsenin Kıbrıslı Türklere altın tepside kimsenin bir şey sunmayacağını vurguladı.