Genetiği değiştirilen domuzdaki kalp insanda çalıştı

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) doktorların son bir çaba ile hayatta kalma mücadelesi veren bir hastaya naklettiği domuz kalbi çalıştı ve ameliyattan üç gün sonra hastanın durumunun iyi olduğu açıklandı.

Ameliyatın gerçekten işe yarayıp yaramadığını bilmek için henüz çok erken olsa da, bu durum hayat kurtaran nakillerde hayvan organlarının kullanılması konusunda on yıllardır devam eden araştırmalarda bir ilki işaret ediyor.

Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi doktorları, yapılan bu ameliyat ile genetiği değiştirilmiş hayvandan alınan bir kalbin, insan vücudunda hemen reddedilmediğinin görüldüğünü söylüyor.

57 yaşındaki David Bennett adındaki hastanın oğlu, AP’ye yaptığı açıklamada, babasının bu ameliyatın başarılı olup olmayacağından emin olmadığını, ancak ölmekte olduğu için başka şansı da olmadığını söyledi.

Nakil için az sayıda insan organı bağışlandığı için bilim insanları, hayvan organlarının nasıl kullanılacağı konusuna daha fazla eğilmeye başladı.

Maryland Üniversitesi bilimsel araştırmalar direktörü Muhammed Mohiuddin, “Bu işe yararsa, bekleyen hastalar için sonsuz bir tedarik imkanı ortaya çıkacak” dedi.

Ancak bu tür nakil girişimleri daha önce genelde hastaların vücutları hayvan organını hemen reddettiği için başarısız oldu.

Bu sefer Maryland Üniversitesi cerrahları, hücrelerinde, organın hemen reddedilmesine neden olan bir şekeri çıkararak genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbi kullandı.

Geçen yıl bilim insanları, başka bir canlı türünden insana organ nakli konusunda yeni bir çığır açan gelişmeye imza atmıştı. Genetiği değiştirilmiş bir domuzda geliştirilen böbreğin insan vücudunda sorunsuz çalışmaya başlamıştı.