Finlandiya ve İsveç, NATO üyeliği için resmen başvuracaklarını açıkladı

NATO’da, Finlandiya ve İsveç’in üyeliği ile ilgili Türkiye’nin karşı çıkışı sürerken, Finlandiya hükümeti, NATO üyeliğine başvurmaya karar verdiğini açıkladı. Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö, “NATO üyeliği için resmen başvuracağız” açıklamasını yaptı.

Niinisto, ayrıca ülkesinin NATO üyeliği konusunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeme getirdiği sorunlar hakkında Erdoğan ile görüşmeye hazır olduğunu söyledi.

TÜRKİYE’NİN KARŞI ÇIKIŞINA DAİR UZLAŞI ARAYIŞI SÜRÜYOR

Almanya’nın başkenti Berlin’de düzenlenen NATO Dışişleri Bakanları Gayrıresmi Toplantısı’nda Finlandiya ve İsveç’in NATO’ya üye olma talepleri tartışılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye’nin söz konusu iki ülkenin NATO üyeliğine ilişkin yaptığı itiraz toplantının gündemiydi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Reuters’a yaptığı açıklamada ‘kapıyı tamamen kapatmadıklarını’ söyledi. Türkiye’nin olumsuz tavrı, NATO’da ise Türkiye ile uzlaşı arayışı sürüyor.

İki ülkenin NATO’ya katılabilmesi için kendi parlamentolarının yanı sıra İttifak üyesi ülkelerin tümünün onay vermesi gerekiyor. 30 üye ülkenin oy birliği sağlanır ve resmi davetiye gönderilirse NATO ve başvuruyu yapan ülke arasında üyelik müzakereleri ancak öyle başlayabiliyor.

Evrensel