Erönen: Yaşananlar tiksinti verici ve dibe vurumun belgesidir

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Sol Hareket Örgüt Sekreteri Orhan Erönen, zamanında alınmayan tedbirler, vurdumduymazlık ve yurt sevgisi yoksunluğu nedeniyle bugün adanın kuzeyinin büyük bir kesiminin yangınlarla yok olduğuna dikkat çekerek, “Yaşadıklarımız tiksinti verici ve tam bir dibe vurum belgesidir” dedi

Sol Hareket Örgüt Sekreteri Orhan Erönen, Mayıs TV’de gündemi değerlendirdi. Erönen, İskele bölgesinde üç günden beri yaşanan yangınlar nedeniyle birçok ağaç, bitki ve canlının telef olduğuna işaret edenler, “Buna neden olanlar yargı önünde er geç hesap verecekler” şeklinde konuştu. Erönen, yangının bu kadar büyüyüp yayılmasına birçok etkenin neden oluğunu belirterek, “Kiralandığı söylenen helikopter neden burada değildi?. Güney Kıbrıs’tan zamanında yardım talep edildi mi?, bu yönde nasıl bir yanıt alındı?. Bu konuda topluma açıklama yapılmalıdır” ifadelerini kullandı.

Sorunun varmış gibi lanse edildiğini ancak aslında olmayan KKTC’den kaynaklandığını anlatan Orhan Erönen, “Aslında yaratmaya çalıştıkları devlet algıdan başka bir şey değildir. Ortada KKTC diye bir devlet yoktur, as olan burada bir işgal olduğudur” dedi.  Yaratılan sistemi “Tiksinti verici” olarak nitelendiren Erönen, ülkenin siyasi bir depreme ihtiyacı olduğunu kaydetti. Bu aşamada “Solda Birliğin” önemine işaret eden Orhan Erönen, bazı parti ve örgütlerin “Solda Birlik” konusunda yürüttükleri çalışmaların olumlu gittiğini vurguladı.

“Birlikte hareket etmekten başka şansımız yok, 2023’te hem Türkiye hem de Güney Kıbrıs’ta önemli seçimler var ve özellikle 2023 Türkiye seçimlerine yönelik ciddi endişelerimiz var. İşte bu olgulardan hareketle hem Türkiye’deki muhalefet hem de Güney’deki yapılarla iletişim kurup kendimizi anlatmalıyız. Türkiye’deki unsurlar maalesef bizi yeterince tanımıyor bu yönde yoğun gayret göstermeliyiz, çeşitli ziyaretler düzenleyip kendimizi anlatmalıyız” ifadelerini kullandı.