Elcil: Siyasi parti kurma gibi bir niyetim yok, KKTC zaten siyasi parti mezarlığına dönüşmüş durumda

SÖZKIBRIS/ÖZEL

KTÖS ESKİ Genel Sekreteri Şener Elcil, aktif sendikacılık yaşamını sonlandırdıktan sonra bir çok siyasi partide yer alması yönünde davet aldığını belirterek, “Siyasi parti kurma gibi bir niyetim yok, KKTC zaten siyasi parti mezarlığına dönüşmüş durumda, bazı partilere katılmam yönünde davetler de aldım ancak böyle bir niyetim yok. Dün olduğu gibi bugün de ülkemin menfaatleri ve Birleşik Kıbrıs hedefiyle birlikte yürüyebileceğim Parti veya örgütlerle mücadelemi sürdüreceğim” dedi.

KTÖS ESKİ Genel Sekreteri Şener Elcil, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Elcil, aktif sendikacılık yaşamına noktayı koyduktan sonra kendini “Hızlı giden bir trenden atlamış” gibi hissettiğine değinerek, sendikal faaliyetlerin sonlanmasına karşın ülke menfaatleri doğrultusunda bir takım çalışmalarının sürdüğünü ifade etti.

Elcil, “Aktif siyaset veya bir partiye katılım söz konusu mu?” şeklindeki soruya, “ Bazı partilere katılmam yönünde davet aldım ancak böyle bir niyetim yok, siyasi parti kurma gibi bir düşünce içine ise asla girmedim zaten KKTC şu an siyasi parti mezarlığı görüntüsünde” şeklinde konuştu. Şener Elcil, ülkenin içinde bulunduğu koşulların ortada olduğuna işaret ederek, dün olduğu gibi bugün de ülkenin menfaatleri doğrultusunda siyasi parti ve örgütlerle mücadelesini sürdüreceğini kaydetti.

Erdoğan-AKP ikilisi eliyle iflas ettirilmiş bir rejimin Türkiye’de kaybettiği prestiji Kıbrıs’ta çıkarması olası bir savaşla geri kazanma yolunu deneyeceğine dikkat çeken Elcil, bu konuda Kıbrıslı Türklerin uyanık olması gerektiğini belirtti.

Elcil, “Türkiye derin devleti 1950’li yıllardan beri Kıbrıs’ı geri alma (İstirdat Planı) niyetinden hiç vazgeçmedi, bugün Erdoğan-AKP ikilisinin ülkenin yarısını fiili işgalleri de bu niyetin göstergesidir. Bu ülkenin yurtseverleri günlük zam veya artışlarla mücadele etmek  yerine ki bunlar bilinçli ve maksatlı bir şekilde halkımıza dayatılmaktadır, içinde bulunduğumuz durumu uluslararası kamuoyuna taşıyarak mücadeleyi yükseltmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Şener Elcil, Rum lider Anastasiadis’in Ercan Havaalanı ve Mağusa Limanına karşılık Maraş’ın gerçek sahiplerine iadesi konusunda sunduğu Güven Yaratıcı Önlemlerin çözüme giden yolda büyük bir fırsat olmasına karşın, Tatar ve Ankara rejimi tarafından reddedilmesinin Kıbrıslı Türklerin rehin tutulması niyetinin en büyük göstergelerinden biri olduğunu söyledi.