Derya: Yaşananlarla ilgili doğru bir tahkikat süreci yürütülmeli ancak bu konuda çok ümitli değilim

SÖZKIBRIS/ÖZEL

CTP Milletvekili Doğuş Derya, Başbakan Saner’le ilgili ortalıkta dolaşan videonun altında yatan gerçek nedenleri bulmak için doğru bir tahkikat sürecine ihtiyaç olduğuna dikkat çekerek, “Bu işi salt özel hayat veya aile mahrumiyeti üzerinden okumak yeterli değil, bunun arkasındaki etkenler ne? Falyalı ve Peker bu işin neresinde?, hatta mafya siyaset ilişkisi derinlemesine araştırmalı, bunları yapabilecek emniyet birimlerine ihtiyaç var ancak polisin kime bağlı olduğunu da dikkate aldığımızda Türkiye’de benzeri süreçleri anımsıyoruz” dedi.

CTP Milletvekili Doğuş Derya, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Derya, CTP Milletvekili Doğuş Derya, Başbakan Saner’le ilgili yaşananlara bu ülkenin bir ferdi olarak çok üzüldüğünü ancak sürecin altında yatan ana etkenlerin mutlaka araştırılmasından yana olduğunu ifade etti.  Türkiye’de özellikle tek adam rejimine geçilmesiyle birlikte sürecin ne noktaya taşındığını iyi etüt etmek gerektiğini belirten Doğuş Derya, orda yaşanan ekonomik-siyasi ve uluslararası politikaların geldiği aşamanın adanın kuzeyiyle direkt ilişkili olduğunu kaydetti. Derya, müdahalelerin en açık ve net olarak aslında geçen yıl gerçekleşen cumhurbaşkanlığı süreciyle başladığına dikkat çekerek, AKP-Erdoğan rejiminin bugüne kadar ilk kez bu kadar açık ve aleni bir şekilde sürece dahil olduğunu kaydetti.

Cumhurbaşkanı Tatar’ın AKP tarafından seçtirilmesinin ardından Türkiye’de “Tören Paşası” gibi dolanmasının Kıbrıslı Türk Toplumunu uluslararası kamuoyundan hızla uzaklaştırdığına dikkat çeken Doğuş Derya, gelinen aşamada, sol, demokrat ve toplumun aydın kesimlerinin bu gidişata karşın birlikte hareket geliştirmesi gerektiğini vurguladı.

Toplumda yaşanan her şeyin normalleştirilmesi gibi tehlikeli bir algı oluşturulmaya başlandığını belirten Derya, “Bu yaşananları kimse kabullenmemeli” dedi.

Doğuş Derya, “Dünya bugün küresel ısınma ve insanlık açısından büyük tehditler oluşturan gelişmeleri tartışırken biz ise ülkede akıllı bir şey konuşamaz olduk. Oysa bu ülkede kara para aklanıyor, mafya, kadın ticareti usulsüzlük ve daha birçok tartışmamız gereken konu varken bizim konuştuğumuz gündeme bakın” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında “Solda birlik ve seçimlerde iş birliği” konusunda görüşlerini de açıklayan Derya, sol ve demokratik güçlerin rejime karşı her türlü eylem ve fikir birlikteliklerine karşı olmadığını ancak seçimlere tek listeyle girilmesine sıcak bakmadığını belirtti. Derya, “Ülkemizde çok değerli insanlar varken biz niye 50 kişilik sınırlı bir liste altında ortaya çıkması muhtemel bu insanları bundan mahrum bırakalım” şeklinde konuştu.