Derya: Muhalefet yaşananları TC elçiliği, Oktay hatta Erdoğan’la istişare etmeli

SÖZKIBRIS/ÖZEL

CTP Milletvekili Doğuş Derya, Türkiye’ye girişi engellenenler konusunu muhalefetin hızlı bir şekilde TC’nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri veya Türkiye Başkan Yardımcısı Fuat Oktay hatta TC. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la iletişime geçerek görüşmesi gerektiğini kaydetti. Derya, “Bu konuyu halk nezdinde  meşrutiyeti olmayan Tatar’dan beklememiz gerekir” dedi.

CTP Milletvekili Doğuş Derya, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Derya, G-28 kodu altında bazı KKTC vatandaşlarının Türkiye’ye sokulmasının kabul edilemez bir durum olduğunu belirterek, muhalefet partilerinin zaman kaybetmeden bu konuyu TC’nin Lefkoşa Büyükelçisi Başçeri veya Türkiye Başkan Yardımcısı Fuat Oktay hatta TC Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la iletişime geçerek görüşmesi gerektiğini kaybetti. Doğuş Derya, girişi yasaklı kişilerle ilgili bir listenin de varlığından söz edildiğine işaret ederek, bu ülkenin bireylerinin, böyle bir liste varsa bunu öğrenmeye hakları olduğunu kaydetti. Demokrasilerde bu tür ötekileştirmelerin olamayacağına dikkat çeken Doğuş Derya, “18. Yüzyıldan kalma bu dayatma ve ötekileştirmeleri kabul etmemiz mümkün değil” şeklinde konuştu.

Konuyla ilgili Cumhurbaşkanı Tatar’ın açıklamalarını da eleştiren Doğuş Derya, “Halk indinde meşrutiyeti olmayan Tatar, bu konuda Türkiye yetkilileriyle temasa geçip bilgi almak yerine, hem vatandaşlarımızı ötekileştiriyor hem de CTP’ye saldırmaya çalışıyor, bu Tatar’ın içinde bulunduğu durumun en büyük göstergesidir” dedi.

CTP olarak Türkiye’nin demokratik bir ülke olmasını arzu ettiklerini kaydeden Derya, “Bizim Türkiye’yle bir derdimiz yok, geçmişten günümüze her konuda iş birliği içinde olduğumuz Türkiye’nin çağdaş ve hukukun üstünlüğüne saygılı bir yapıda hareket etmesi bizi hem mutlu eder hem de ilişkilerimizin daha sağlıklı bir zeminde yürümesini sağlar” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında, Kıbrıs sorununa da değinen Derya, adada bir çözümün tüm tarafların menfaatine olacağına dikkat çekerek, bugün AKP iktidarı eliyle Tatar’ın görüşme masasını berhava girişiminin adanın kuzeyinde yaşayan insanların büyük mücadeleler sonucu elde ettikleri kazanımları berhava anlamına geleceğini vurguladı.

“İnsanımızı 1983 noktasına taşımaya çalışan Narsist bir kafa yapısıyla karşı karşıyız” diyen Doğuş Derya, CTP olarak ülkeyi karanlık geleceğe sürükleyecek her türlü girişimin karşısında durmaya devam edeceklerini ifade etti.