COP26 Zirvesi’ne Shell ve BP gibi petrol şirketlerinin sponsor olması yasakladı

İskoçya’nın Glaskow şehrinde düzenlenecek 2021 Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Konferansı’na (COP26) “Big Oil” olarak bilinen dev petrol şirketlerinin sponsor olmak istediği ancak yetkililerin bunu kalıcı olarak yasakladığı kaydedildi.

Çevre aktivistleri ve sivil toplum örgütleri (STK) uzun yıllardır iklimle alakalı uluslararası organizasyonlara petrol şirketlerinin sponsor olmasını protesto ediyordu.

31 Ekim’de başlayacak ve 12 gün sürecek zirveye bir haftadan az bir süre kalırken, COP26 ile alakalı bazı kulis haberleri de gün yüzüne çıktı.

Çevre aktivistleri ve sivil toplum örgütlerinin baskıları sonucu COP26 Zirvesi’ne sponsor olmak isteyen ve Big Oil olarak bilinen BP, Chevron, Eni, ExxonMobil, Shell, Total ve Conoco Phillips adlı uluslararası dev petrol şirketlerinin bu tarz eylemlerden yasaklandığı, zira bu şirketlerin “sıfır emisyon” hedeflerinin gerçeği yansıtmadığı ve öngörülen hedeflerden oldukça uzakta oldukları kaydedildi.

Petrol şirketleri bu tarz konferanslarda yaptıkları sunumlarda kendilerini masum gösterdikleri ve bugüne kadar çevreye zarar verici eylemlerinden aklandıkları gerekçesiyle aktivistlerin büyük tepkisini çekiyordu.

Bu kapsamda İskoçya’nın Glasgow kentinde düzenlenecek BM İklim Değişikliği Konferansı’nda (COP26) karbon salınımını azalması oldukça zor olan 7 farklı endüstriden 300’ü aşkın lider bir araya gelerek çözüm yöntemlerini tartışacak.