Bengihan’dan Tatar ve hükümete ağır suçlama: Halk Düşmanları

SÖZKIBRIS/ÖZEL

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, ülkede asgari ücretli ve onun altında da maaş alan özel sektör çalışanının açlıkla boğuştuğu bir ortamda, Cumhurbaşkanı Tatar’ın iki Egemen Devlet söyleminin aksine kendi insanını yararına tek bir adım atmaması, UBP’nin ise koltuk savaşı ve Ankara’ya biat ve yaranma uğruna ülkeyi uçuruma sürüklediğini belirterek, Tatar ve hükümeti “Halk Düşmanları” olarak nitelendirdi.

KTAMS Başkanı Güven Bengihan, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında ülke gündemini değerlendirdi. Bengihan sendika olarak son yaptırdıkları araştırmada Kuzey Kıbrıs’taki açlık sınırının 7 Bin 939 TL olduğunu, bu rakamın ise şu anki Asgari Ücretin Bin 849 TL üzerinde olduğunu ifade etti. Güven Bengihan, “Asgari Ücretli ve Özel Sektör çalışanı maalesef açlık sınırının altında maaş almaya devam ediyor, rakamlar hem de devletin resmi rakamları bunu net olarak ortaya koyuyor” dedi.

Açıklamalarına istatistiklerle devam eden Güven Bengihan, verilere göre son bir yıl içinde ülkedeki enflasyonun net yüzde 88  artarken, Asgari Ücretlinin maaşının yüzde 41, emekli maaşlarına  yapılan artışın %49 ,kamu çalışanlarına yapılan artışın da % 49’da kaldığını belirtti. Bengihan, yine son bir yıla göre gıda ürünlerinin % 105, akaryakıtın % 260, elektriğin % 148, ulaşımın ise % 130 arttığını anlatarak, bu rakamların ülkedeki yoksulluk oranının ne boyutlara ulaştığının en net göstergesi olduğunu vurguladı.

Kısa bir süre önce kutlanan Şeker Bayramı öncesi ve bugün ayın 11’i olmasına karşın bir çok özel sektör çalışanının hala maşlarını alamadığına dikkat çeken Bengihan, “ Ne acıdır ki isim vermek istemiyorum ancak bunu yapan kelli felli işletmelerdir, küçük esnaf olsa kazanamadı diyeceğim ama değil, çalışanına bunu reva gören iş insanlarına yuh olsun, yazıklar olsun, insanlarımız böyle bir ortamda insafsız ve vicdansız iş adamlarının elinde açlıkla boğuşurken, siyasiler ise kim başbakan olacak tartışması yapıyor” şeklinde konuştu. Gelinen aşamada birlik ve dayanışmanın önemine işaret eden Bengihan, muhalefetin de artık üzerine düşeni yapması gerektiğini kaydetti. Güven Bengihan, “Biz sendikalar olarak gerek özelde gerekse kamuda mücadelemizi sürdürüyoruz ancak bu mücadelenin siyasi bir öncüsü olması gerekir bunu da yapacak olan muhalefettir, artık onların da biraz hareketlenmesi gerekir” ifadelerini kullandı.