Baybora: KTÖS, Laik ve Çağdaş eğitimin güvencesidir

SÖZKIBRIS/ÖZEL

KTÖS Başkanı Mustafa Baybora, ülkenin AKP rejiminin dayatmaları altında olduğunu , eğitimin de bu dayatmalar çerçevesinde dönüştürülmeye  çalışıldığını ancak KTÖS’ün Laik ve Çağdaş eğitimden ödün vermeyeceğini vurguladı ve ekledi: KTÖS Laik ve Çağdaş eğitimin güvencesidir

KTÖS Başkanı Mustafa Baybora, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Baybora, KKTC’nin normal bir ülke olarak nitelendirilemeyeceğine işaret ederek, “Burası Türkiye’nin alt kanadı durumunda sıkıntılı bir ülkedir” dedi. Baybora, Eğitimin bilimsel veriler doğrultusunda yürütülmesi gereken ciddi bir alan olmasına karşın, koalisyon hükümeti ve Milli Eğitim Bakanının Türkiye ile imzalanan protokol çerçevesinde öğretmeni itibarsızlaştırmaya yönelik girişimler içinde olduğunu kaydetti. Baybora, “Kapitülasyon şeklindeki bu dayatma paketleri kabul etmemiz mümkün değil, bu ülkede bugüne kadar öğretmenin itibarıyla kimse oynamaya çalışmadı, bize dayatılanları kabul etmemiz mümkün değil ve mücadelemiz her alanda sürecek” şeklinde konuştu.

Mustafa Baybora, ülkede hızla artan kaçak kuran kurslarıyla ilgili bir soruyu da yanıtladı. Baybora, AKP rejiminin Kıbrıslı Türkleri her alanda değiştirme uğraşı içinde eğitime de el attığına dikkat çekerek, “KTÖS, Laik ve Çağdaş eğitimin güvencesidir, biz eğitimin bilim çerçevesinde ilerlemesi taraftarıyız ve bu dayatma ve girişimlere boyun eğmemiz mümkün değildir” dedi.

Kıbrıslı Türklerin kurtuluşunun bir çözümle mümkün olacağını belirten Baybora, Tatar ve hükümetin uzlaşmaz ve ayrılıkçı politikalarına karşın bu yönde mücadelenin yükseltileceğini vurguladı.