Avukat Aslı Murat: Anayasa değişikliğine gerek duyulmadan polis yasasında yapılacak bir değişiklik ak koyunla kara koyunu ortaya çıkarır

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Avukat Aslı Murat, birçok faili meçhul olay konusunda 10. Madde ileri sürülerek polisin gerekeni yapamadığı bahanesinin arkasına saklanmanın bir anlamı olmadığına dikkat çekerek, “Yasa yapıcılar anayasa değişikliğine gerek duymadan polis yasasında küçük bir değişiklik yaparlarsa ülkede kimin ak koyun kimin ise kara koyun olduğu çok net olarak ortaya çıkacaktır” dedi.

Avukat Aslı Murat, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında Kutlu Adalı cinayeti ve “Özel Hayatın gizliliğini ihlal ettikleri gerekçesiyle 3 basın emekçisi aleyhine polisin yaptığı soruşturmayı değerlendirdi. Murat, Kutlu Adalı cinayetinin 25 yıl sonra yeniden gündeme gelmesinin önemli olduğuna dikkat çekerek, “Sonuç alma konusunda çok umutlu olmasam da bu konunun yeniden gündeme gelmesi bugüne kadar bilinen ancak bir türlü deşifre edilmeyen birçok unsurun deşifre edilmesi açısından çok önemlidir” dedi.

Aslı Murat, Cumhurbaşkanı Tatar ile Başbakan Saner’in bu konudaki isteksizliklerini “Türkiye’den gelecek işaretlere” bağlayarak, “Oysa bakanlar kurulunun soruşturma başlatılması için atama yapabilir böyle bir yetkisi var. Birçok faili meçhul gibi bu olayı da 10. Geçici maddeye bağlamak çok da doğru değil, en basit şekliyle polis yasasında küçük bir değişiklik yapılması, polisin çok daha demokratik ve hızlı hareket etmesini sağlar, önemli olan buradaki niyettir” şeklinde konuştu.

Mecliste oluşturulması gündemde olan komitenin de araştırma ve daha önceki verilerin yeniden gündeme gelmesi açısından değerli olduğuna dikkat çeken Murat, özellikle meclisteki muhalefet partileri ile toplumun tüm demokratik katmanlarına bir baskı grubu oluşturmaları noktasında büyük görev düştüğünü kaydetti.

Açıklamalarında “Özel hayatın gizliliği yasası” çerçevesinde polisin 3 basın emekçisi hakkında soruşturma başlatmasını “Demokrasi ayıbı” olarak nitelendiren Aslı Murat, içişleri bakanlığının bile bu konuda vatandaşları uyarmasına karşın gazetecilere yönelik girişimin altında farklı şeyler aranması gerektiğini ifade etti.

Murat, “Önce yargıya yönelik Türkiye’den bir hamle geldi ardından sendikalara şimdi de bağımsız yargıya, burada murat edilen Türkiye’deki havuz medya benzeri bir dönüşümdür” dedi.

Bu soruşturmanın şu an için nasıl sonuçlanacağının belli olmamasına karşın gazetecilerin yargılanmasının ülke basını için kötü bir emsal teşkil edeceği uyarısında bulunan Aslı Murat, bu aşamada toplumun uyanık olmasının son derece önemli olduğunu ifade etti.