Alkım: İşgalin hüküm sürdüğü ülkede hangi demokratik seçimden söz edilebilir

SÖZKIBRIS/ÖZEL

Devrimci Komünist Birlik üyesi Yusuf Alkım, Kuzey Kıbrıs’ın Türkiye’nin işgali altında ve alt yönetimi olduğuna dikkat çekerek, “Sürekli yurttaşlık dağıtılarak hem demografik yapı hem de seçmen profilinin Türkiye iktidarının lehine değiştiği bir ortamda siz hangi seçimde bu yapıyı değiştireceksiniz?” dedi.

Devrimci Komünist Birlik Üyesi Yusuf Alkım, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Alkım, Türkiye yönetiminin “Kara listeye” aldığı Kıbrıslılar konusunun kendisi için sürpriz olmadığına dikkat çekerek, yerel bir gazetede yer alan isimlerin daha fazlasının bu statüde olduğunu kaydetti. Alkım, “Benim için bir sakıncası yok çünkü Erdoğan-AKP ikilisinin kendi ülkesinde demokrat olan insanlara karşı bile uyguladığı zulmü biliyoruz, burada önemli olan Türkiye halkları ve adanın kuzeyinde yaşayan insanların bir an önce rejimden kurtulup birlikte özgürlük türkülerini söyleyecekleri günün gelmesidir” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında “Solda ittifak” söylemlerini de değerlendiren Yusuf Alkım, Devrimci Komünist Birlik olarak 2014 yılında bu tür bir ittifakta yer aldıklarını ancak Türkiye yönetiminin seçmen profilini sürekli müdahalesi sonucu ada genelinde ancak yüzde 5 oranında bir oya erişebildiklerini anımsattı. Alkım, “Türkiye rejimi buraya sürekli vatandaşlık dayatmasında bulunuyor ve bu da buradaki işbirlikçiler vasıtasıyla gerçekleşiyor. Bu ortamda demokratik bir seçimden bahsetmek mümkün değil, biz örgüt olarak dün olduğu gibi bugün de her türlü eylem birlikteliği içinde olacağız ancak seçimlerden sonuç beklemek mümkün değil” şeklinde konuştu.

Ülkede iktidar edenlerin sürekli Türkiye rejimine karşı biat politikası izlerken CTP ve TDP gibi kendini sol olarak nitelendiren partilerin ise Ankara yönetimine karşı sert bir duruş izleyemediğine işaret eden Alkım, bu ortamda sağlıklı bir sol ittifakın beklenemeyeceğini belirtti.