Adanın güneyinde pandemi ile mücadele için 91 milyon Euro ek yardım

Temsilciler Meclisi, Hükümetin 2021’de pandeminin ihtiyaçları için kullanılacak 91 milyon 700 bin avroluk 4. ek bütçeyi oybirliğiyle onayladı.

Yasa, devlet bütçesinde tedariki olmayan Kıbrıs’taki Covid pandemisinin etkilerini hafifletmek için hükümetin stratejisiyle ilgili 91 milyon 700 bin avroluk ek yardım sağlıyor.

Ek yardımın içerisinde, şarap sektörüne 900 bin avro tutarında Destek Planı uygulanması, İçişleri Bakanlığı’yla Sosyal Sigorta ve Refah Bakanlığı’nın özel planlarının Ağustos’ta başlayan beş milyon avroluk ekonomik desteğinin devam etmesi bulunuyor.

Ek yardım bütçesi, Hava Ulaşımı bağlantısı ve Gelişimi için 6 milyon 300 bin avroluk Ocak-Haziran 2021 dönemi yeni Teşvik Planı’nın uygulanmasını içeriyor.

Fonlar ayrıca, 2021’in sonuna kadar kamu sağlığının korunması için alınan acil tedbirlerin devam etmesini sağlıyor.

Ek bütçe, yaz tatili yardım programının, yıl sonuna kadar yerel turizmi destek planının, salgın dolayısıyla otellerin karantina ve kısıtlanmalarıyla tur operatörlerinin yükümlülüklerinin devamına yardımcı oluyor. Tüm bu yardımların miktarı 11 milyon 500 bin avro oluyor.

Ek bütçede yıl sonuna kadar pandemiden dolayı ortaya çıkabilecek diğer ihtiyaçlar için de 30 milyon avroluk bir miktar bulunuyor.