Adanın güneyinde 140 rotaya uçuş

Hermes Airports Larnaka ve Baf havalimanlarındaki Yaz 2022 uçuş programını açıkladı. Yeni uçuş programıyla eski dönemde devrede olan birçok uçuş programı tekrardan başlatılıyor.

Hermes Havalimanları tarafından yapılan basın açıklamasına göre, bu yaz 50 havayolunun 5’i yeni olmak üzere, 38 ülkedeki 95 destinasyondan 140 güzergâhta Larnaka ve Baf havalimanlarına çift yönlü uçuş gerçekleştirmesi bekleniyor.

Açıklama çerçevesinde Nisan 2022’de, yolcu trafiğinin 2019’un ilgili ayına göre %85’e varan önemli bir iyileşme kaydettiği bilgisi de paylaşıldı. Toplamda, 1 Ocak – 30 Nisan 2022 tarihleri arasında Larnaka ve Baf havalimanlarındaki yolcu trafiği 1.587.337 yolcuya ulaştı. Nisan 2022’deki ana yolcu trafiği İngiltere ve Yunanistan, Almanya, İsrail, Polonya, Avusturya ve İtalya üzerinden adaya ulaştı.

Yeni dönemde Kıbrıs havaalanlarına yönelik Pisa (Ryanair tarafından), Salzburg (Eurowings), Bern (Helvetic), Nürnberg (Correndon) ve Cidde (Cyprus Airways) gibi yeni destinasyonlar katıldı. Bu yeni rotalara ek olarak, sekiz rota iki yıl sonra tekrardan devreye girdi. Daha spesifik olarak, tekrardan gerçekleştirilecek seferler arasında İngiltere, Norwich (TUI) ve Belfast’tan (Jet2) Baf’a, Danimarka’nın Aalborg (Jet Time) kentinden Larnaka’ya, Norveç’in Trondheim ve Stavanger’den (SunClass) kentlerinden Larnaka’ya ve İsveç’in Norrkoping (Jet Time), Orebro ve Växjö Kronenberg’den (Sunclass) Larnaka’ya yapılan uçuşlar yer alıyor.

EasyJet’in Paris CDG’den Larnaka’ya haftalık iki  yeni uçuş başlattı. Wizzair ise haftalık Londra Gatwick’ten Larnaka’ya 10 uçuşa kadar sefer düzenleyecek. Ayrıca, şirket iki uçuşla Larnaka-Cardiff ve Larnaka-Erivan’ı birbirine bağlayacak.

Buna ek olarak, Eurowings Prag’dan ve Stockholm, Arlanda’dan Larnaka’ya haftada iki uçuş başlatıyor. Jet2 Bristol’den hem Larnaka’ya hem de Baf’a her biri 2 haftalık uçuşla yeni bir güzergâhı hizmete sokarken, Ryanair haftalık 2 uçuşla Newcastle’ı Baf’a bağlayacak.  Diğer yandan, Cyprus Airways Larnaka-Kahire, Correndon Larnaka-Düsseldorf, TUS Airways ise Larnaka-Paris rotasını hizmete sokuyor.