SÖZKIBRIS/ÖZEL

Avukat/Aktivist Aslı Murat, Türkiye’deki rejim tarafından her geçen gün daha açık görülecek şekilde adanın Kuzeyine yapılan saldırıların toplumun tümünü ilgilendiren ciddi bir konu olduğuna işaret ederek, “Bu mücadelelere karşı iradeye sahip çıkmak Türkiye düşmanlığı olarak algılanmamalı” dedi

Avukat/Aktivist Aslı Murat, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında ülke gündemini değerlendirdi. Murat, siyasi arenada son dönemlerde yaşanan sıkıntıların toplumu her açıdan olumsuz olarak etkilediğini kaydetti. Aslı Murat, “Kıbrıslı Türklerin demokrasisine müdahale ediliyor” diyerek, buna karşı mücadele etmenin bir görev olduğunu ifade etti. Murat, “Demokrasi salt sandıkla sınırlı bir kavramdan çok daha fazladır” ifadelerini kullanarak müdahalelere karşı meclis dahil her platformda karşı çıkmanın önemine işaret etti.

Hükümetin kurulamaması noktasında DP ve YDP’yi “Truva atları” olarak nitelendiren Murat, bu iki parti yetkililerinin de aldıkları direktifler doğrultusunda demokratik süreci tıkayarak Türkiye’deki başkanlık rejiminin kopyasını burada hayata geçirmeyi amaçladıklarını belirtti. Sistemin tıkanması nedeniyle ülke insanının her anlamda büyük kayıplara uğradığına işaret eden Murat, “ Alacak verecek davaları patladı, vatandaş borçlarını ödeyemiyor, son yıllarda hükümete gelenler ise insanlara borçlarınızı borçlanarak ödeyiniz diyor. Bir ülkede üretim olmazsa orada hiçbir şeyin düzgün bir şekilde çalışması mümkün değil” şeklinde konuştu.

“TL kullanımına devam ettiğimiz sürece daha da fakirleşeceğiz” ifadelerini kullanan Aslı Murat, CTP’nin seçim öncesinden başlayarak muhasebe birimini stabil bir para birimine endekslenmeyi gündeme getirmesine karşın  ülkeyi yönettiğini iddia edenlerin bunu dikkate almadığını kaydetti. Kıbrıslı Türklerin iradelerinin her geçen gün ellerinden biraz daha kayıp gittiğini anlatan Murat, “İrademize sahip çıkmaktan başka çaremiz yok” dedi. “İnat ve cesaretle mücadelemizi sürdürmeliyiz” şeklinde konuşan Aslı Murat, mücadele alkanının terkedilmesi durumunda kaybedenin toplum olacağını vurguladı.