Yunanistan Başbakanı Miçotakis: “AB, Türkiye yönelik aldığı kararlara sadık kalmalı”

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, AB’nin, Türkiye ile ilgili aldığı kararlara sadık kalmasını istedi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, Brüksel Zirve toplantısına girerken yaptığı açıklamada, AB’nin, Türkiye ile ilgili aldığı kararlara sadık kalması ve Ankara’nın saldırgan ve kışkırtıcı tavırlarının devam etmesi durumunda sonuçları olması çağrısında bulundu.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis şöyle konuştu:

“Başkan Michel’den gündemde Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki kışkırtmalarını da içerilmesini isteme fırsatına sahip oldum, çünkü bu konu gündemde bulunmuyordu ve Başkan Michel bunu kabul etti ve konu yarın tartışmaya açılacak. Avrupa Konseyinde de yaptığım gibi Türkiye’nin Yunanistan ve Kıbrıs’a karşı yeni tahrikleri ve Oruç Reis’in Yunan deniz sahasına girişi ve aynı zamanda Güvenlik Konseyi’nin Mağusa ile ilgili kararlarını çiğnemesi konusunda meslektaşlarımı bilgilendirme fırsatına sahip olacağım. Ne yazık ki, Türkiye saldırgan davranışlarına bağlı olmaya devam ediyor. AB aldığı kararları uygulayarak aynı sonucu göstermelidir.”

Miçotakis konuşmasında “Türkiye’nin Kastelorizo’nun güneyinde araştırmalar yapmak için yayımladığı yeni NAVTEX, diyaloğu torpilliyor” diye ekledi.