YSK Başkanı Şefik’ten Önemli Açıklamalar

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Narin Ferdi Şefik, erken seçim ile ilgili olarak her halükarda siyasi partilerimizin belirlediği tarihe hazırlıklarımızı tamamlarız dedi. Narin Ferdi Şefik dün ve bugün ‘Sanal Seçim’ yaparak yeni sistemin pratikte bir sorun çıkarıp çıkarmadığını test etmeye çalıştıklarını açıkladı.
“YSK OLARAK KENDİMİZE TAKVİM BELİRLEMEK İÇİN YAZI GÖNDERDİK”
Kanal SİM’de Damla Dabis Özel’in sunduğu ANA HABER’e telefon konuğu olan Narin Ferdi Şefik ,siyasi partileri aday belirleme yöntemleriyle ilgili uyardığı yazısından erken seçime kadar önemli açıklamalarda bulundu. Siyasi partileri neden uyarma gereği duyduğu yönündeki soruyu yanıtlayan Narin Ferdi Şefik siyasi partilerin ön seçimlerini yaparken bunun YSK tarafından denetlenmesi gerektiğini hatırlattı. Şefik kaç partinin ön seçim yapması gerekeceğini bilmek istediklerini çünkü bunun da takvimlendirilmesi gerekeceğini ve bu denetlemeyi takvimlendirerek ne şekilde yapacaklarını belirleme aşamasında olduklarından partilere yazı gönderdiklerini söyledi.
“SEÇİM TARİHİ BELİRLENDİKTEN SONRA GÖNDERECEKTİK…”
Kanal SİM’e konuşan Narin Ferdi Şefik , YSK’nın bu planlamayı yaparken basın aracılığıyla siyasi partilerden bazılarının aday belirleme sürecini gititklerini öğrendiklerini ,kendilerinin erken seçim tarihi belirlendikten sonra yazıyı gönderme karararlarını da böylelikle erkene aldıklarını söyledi.
“PARTİ TÜZÜĞÜNDE İSTİSNAİ DURUM BELİRTİLMİYORSA ADAYLARI DELEGE VE ÜYE BELİRLER”
Kanal SİM’e konuşan Narin Ferdi Şefik milletvekili adaylarını üye ve delegelerin belirleyebileceğini ancak fakat parti tüzüğünde istisnai durum belirtiliyorsa adayın PM tarafından belirlenebileceğini söyledi.İstistani durumları parti tüzüklerinde siyasi partiler kendileri belirlemiştir ya da belirleyecektir diyen Narin Ferdi Şefik ,parti tüzüklerinde yoksa bunun YSK denetiminde ön seçimle belirleneceğini söyledi.
“PARTİ TÜZÜĞÜNE UYGUN DAVRANILMAMASI DURUMUNDA ZATEN ŞİKAYET GELECEKTİR”
Narin Ferdi Şefik parti tüzüğüne uygun davranılmaması durumunda da bunu zaten bir değil birden fazla kişi tarafından zaten şikayet gelecektir diye düşünüyorum dedi.
Narin Ferdi Şefik erken seçim tarihiyle ilgili soruya ise şu yanıtı verdi:
“ 7 OCAK TARİHİNE DE HER HALÜKARDA HAZIR OLURUZ”
YSK Meclisin belirleceği hangi tarih olursa olsun hazır olacaktır.Bu tarih 7 ocak ise 7 ocak …
HAFTASONU SANAL SEÇİM YAPILDI …
Sanal bir de seçim yaptıklarını açıklayan Şefik bir kısmını dün (28 Ekim ) bir kısmını da bugün yapacaklarını yeni sistemin pratikte bir sorun çıkarıp çıkarmayacağını test etmeye çalıştıklarını söyledi. Gerekirse daha uzun saatler çalışacağız ama meclisin belirlediği tarihte hazır olacağız diyen Şefik “Yılbaşı üstü olması nedeniyle çalışacak memur bulmakta problem çıkaracaktır ama önüne geçilemeyecek bir sorun yaşayacağımızı düşünmüyorum .Zorlanacak mıyız? elbette zorlanacağız ama meclisin belirleyeceği bir tarihe hazır olacağız .Bu 7 Ocak ise 7 Ocak” dedi.