ÜÇLÜ GÖRÜŞMEYE DOĞRU…

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Barış Burcu, üçlü buluşmanın ön temaslarının BM tarafından Kıbrıs Türk tarafıyla da başlatıldığını belirterek “Üçlü görüşmenin Kasım ayının ikinci yarısında Avrupa’nın bir şehrinde yapılması beklenmektedir. Bunun ardından iyi bir hazırlık çerçevesinde de muhtemelen beşli gayri resmi toplantının yapılması da gündemdedir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nün açıklaması şöyle:

“Cumhurbaşkanımız Sayın Mustafa Akıncı’nın, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile New York’ta yaptığı görüşmede kararlaştırıldığı gibi Sayın Genel Sekreterin taraflarla temaslarını yaptıktan sonra, yıl sonu öncesi üçlü bir toplantının yapılması öngörülmektedir. Bunun ardından iyi bir hazırlık çerçevesinde de muhtemelen beşli gayri resmi toplantının yapılması da gündemdedir.

Üçlü buluşmanın ön temasları BM tarafından bizimle de başlatılmıştır. Üçlü görüşmenin Kasım ayının ikinci yarısında Avrupa’nın bir şehrinde yapılması beklenmektedir.

BM Genel Sekreteri Sayın Guterres’in sürdürmekte olduğu temasları sonucunda üçlü toplantının yer ve zamanı netleşince, New York’ta Genel Sekretere söylediği gibi Sayın Cumhurbaşkanımız bu buluşmaya kararlı ve yapıcı bir tutumla katılmaya hazır olacaktır.”