ÜÇLÜ GÖRÜŞME AKŞAM YEMEĞİ ŞEKLİNDE OLACAK

Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Kıbrıs Cumhuriyeti Başkanı  Nikos Anastasiadis ve BM Genel Sekreteri Antonio Guterres arasında 25 Kasım’da Berlin’de gerçekleşecek üçlü görüşmenin akşam yemeği şeklinde olacağı haber verildi.

Müzakerelerin yeniden başlamasına olanak tanıyacak bir ilerleme kaydedilmesi beklenmediğini bu nedenle üçlü görüşmede çıtanın düşük tutulduğunu belirten Fileleftheros, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin oldukça temkinli davrandığını ve Türk tarafının bazı caymalar olmasından korktuğu için üçlü görüşmenin gerçekleşmeme ihtimalini de ihtimal dışı görmediğini yazdı.

Gazete Genel Sekreter’in Kıbrıs Geçici Özel Danışmanı Jane Holl Lute’un 25 Kasım öncesinde gerçekleştireceği temasların büyük önem taşıdığına işaret ederek, 25 Kasım sonrasında, 3’lü görüşme sonuçlarını değerlendirmek ve beşli konferansa zemin hazırlamak için Lute’un müdahil taraflarla ikinci bir temas turu yapabileceğine işaret etti.

Güney’de,   Akıncı ve Anastasiadis’le görüşmek üzere 15 Kasım’da Ada’ya gelmesi beklenen Lute’un bu temaslarından, 3’lü görüşmenin sonuçlarının da ortaya çıkabileceği beklentisi hakim.