ÜÇ SENDİKADAN ORTAK AÇIKLAMA

Kıbrıs Türk Öğretmenler Sendikası (KTÖS), Kıbrıs Türk Orta Eğitim Öğretmenler Sendikası (KTOEÖS) ve Basın Emekçileri Sendikası (BASIN-SEN), Crans Montana zirvesi sonrası kesintiye uğrayan Kıbrıs sorununun çözümü ile ilgili süreçte dün itibarıyla olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti.

Üç sendika tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, dünkü görüşme sürecinin “Kıbrıslıların kararlı olmaları halinde çözümle ilgili adım atılmasının önünde hiçbir gücün engel olamayacağını” gösterdiği görüşüne yer verildi.

Açıklamada, “iki liderin anlaşmasının öneminin bir kez daha ortaya çıktığı ve görüşme süreçlerine engel çıkaran dış güçler ile statükodan beslenenlere iyi bir yanıt verildiği” ifade edildi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Crans Montana zirvesi sonrası kesintiye uğrayan Kıbrıs Sorunu’nun çözümü ile ilgili süreçte dün itibarı ile olumlu gelişmeler yaşanmıştır. Dünkü görüşme süreci Kıbrıslıların kararlı olmaları halinde çözümle ilgili adım atılmasının önünde hiçbir gücün engel olamayacağını göstermektedir. İki liderin antlaşmasının önemi bir kez daha ortaya çıktığı gibi, görüşme süreçlerine engel çıkaran dış güçler ile statükodan beslenen yerli işbirlikçilerine de iyi bir yanıt verilmiştir. Kıbrıs sorununun varlığı tüm Kıbrıslıların acı çekmesinin temel nedenidir. Dünyanın çok güzel bir coğrafyasında varlık içinde yokluk, güzellikler içinde acı, kan ve gözyaşı, eşitsizlik, adaletsizlik ve hukuksuzluğun yaşanması Kıbrıs sorununun varlığından kaynaklanmaktadır. Özellikle adamızın kuzeyinde siyasi rehine haline getirilen ve Türkiye’den sistematik nüfus aktarımı ve toplum mühendisliği çalışmaları nedeni ile toplumsal yok oluşa sürüklenen Kıbrıs Türk toplumu için çözüm ve adamızın birleştirilmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir. Dayatılan “Göç Yasası”, “Kamu Görevlileri Reform Yasası”, Türk Lirası kullanımı gibi düzenlemeler, dini baskılar, sendikasız, örgütsüz köle düzeni koşullarında çalışmaya zorlama ile Kıbrıs Türk toplumunun onuruna yakışmayan kumar, fuhuş, kara para aklama gibi faaliyetlerle her geçen gün kaosa ve yok oluşa sürüklenen toplumumuzun tek kurtuluşu çözümle birlikte uluslararası hukuğun içine girerek, Avrupa Birliği ailesi içinde hak ettiğimiz toplumsal yere ulaşmaktır. Bu çerçevede eğitimin, barışın altyapısını oluşturmada, barış kültürünün sağlanmasında önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatarak, eğitim ile ilgili somut adımlar atmalarını talep ederken, sadece güven yaratıcı önlemlerle değil, sorunun kalıcı çözümünü getirecek adımlara yönelmeleri çağrımızı tekrarlıyoruz. Lider olmak, insiyatif alarak, Kıbrıs’ın çıkarlarını öne çıkararak ülkemize çözümü ve barışı getirmeyi gerektirir.

Saygılarımızla,

KTOEÖS Başkanı Selma EYLEM , KTÖS Genel Sekreteri  Şener ELCİL , Basın-Sen Başkanı  Ali KİŞMİR