“Tüm adaylar da bizimle aynı fikirde olduklarını söylediler”

Belediye Emekçileri Sendikası Başkanı Mustafa Yalınkaya, Radyo Mayıs ve Mayıs TV’de yayınlanan “Sendikal Gündem” Programına konuk olarak Ali Kişmir’in sorularını yanıtladı.

İşte Yalınkaya’nın açıklamaları;

“Tüm adaylar da bizimle aynı fikirde olduklarını söylediler”

CTP LTB Meclis Üyesi adayları bugün bize ziyaret gerçekleştirdi. Yarın da Lefke Belediye Başkanı ve Başka Adayı Aziz Kaya sendikamıza gelecek. Yine Alsancak Belediye Başkanı ve Başkan Adayı Fırat Ataser’de bizlerden randevu talep etti. Onunla da görüşeceğiz. Tıpkı bundan önce diğer aday arkadaşlarımızla görüştüğümüz gibi. Biz yerel yönetimlerde örgütlü bir sendikayız. O nedenle kapımız herkese açık. Bu görüşmeler iyi oluyor. Görüş alış verişinde bulunuyoruz. 24 Haziran’da artık bölge halkları kararını verecek. Biz siyasal değil ama emekçiler adına bu seçimde tarafız. CTP LTB Meclis Üyesi arkadaşlarımızın bugünkü ziyareti oldukça verimli geçti. Fikir alışverişinde bulunduk. Bildiğiniz gibi CTP kendi gerekçelerini ortaya koyarak Mehmet Harmancı’ya destek veriyor. Cemal Bulutoğluları’ndan sonra kadri Kadri Fellahoğlu dönemi ile bir düzelme sürecine girildi. Biz istikrar derken bundan bahsettik. Bazıları oy kaygısı yüzünden bunu yanlış algıladı. Biz Lefkoşa halkının en doğru kararı vereceğine inanıyoruz. Tüm adaylara mafyadan, sürgünden, baskıdan ve emekçilere yapılan haksızlıklardan bahsettik. Biz bu acı günleri bir daha yaşamak istemiyoruz. Tüm adaylar da bizimle aynı fikirde olduklarını söylediler.

 

“Belediyelerimiz gerçekten çok zor durumda”

24 Haziran’dan sonra bizi çok zor bir süreç bekliyor. Belediyeler değişiklik yasasının da mutlaka acilen değişmesi gerekiyor. Ne yazık ki adayların manifestolarında bu konuya yeterince yer verilmedi. Bazı cılız söylemler oldu ancak bunlar bizler için çok yetersiz. Birçok belediyenin borcu var. Mali güce ihtiyaçları olduğu da ortada. Ekonomik olarak sıkıntılar var ve bu sıkıntıların aşılması için işbirliğine ve güç birliğine ihtiyaç var.

 

“Seçim bittiği andan itibaren başkanlar parti rozetlerini bir kenara bırakmalıdır”

Biz bunu adaylara söyledik. Emekçilerle birlikte hareket etmelidirler. Lefkoşa’da bir istikrar yakalandığı açıktır. Bunu kabul etmek gerekiyor. Bizim üzerinde durduğumuz nokta budur. Seçilecek olan başkanın “Hemen bunu yapalım şunu yapalım” demesi tehlikelidir. Bunlardan endişe duyuyoruz. Bunlar da istikrarsızlık getirebilir. O nedenle birlikte hareket etmemiz gerekiyor. Bizlerin hassasiyetleri var ve bu konularda adaylar bizlerle aynı fikride olduklarını söylediler.

 

“Çalışan sayısı yapısı bir günde olmadı ve bunu biz yaratmadık”

Özellikle 2012 yılından sonra biz sendika olarak bunun önüne geçtik ve önledik. Tek istihdam yapılmadı. Yasalar ortada, gençlerimiz şu anda işsizdir. Çalışanların işten durdurulması konusunun konuşulması yersiz ve gereksizdir. Evet, nüfusa oranla Lefkoşa’da bir fazlalık olabilir ancak başka alanlarda belediye çatısı altında başka kollar yaratılabilir ve çalışanlar verimli olarak kullanılabilir. Biz emekçinin sendikasıyız. Keşke elimizde bir sihirli değnek olsa da tüm iş yerlerinde insanlarımız güvence altına alınabilsin.

“BES buna asla izin vermez”

Çağdaş belediyecilik üzerinde durulursa inanınız çalışanlar üzerinde durmamıza gerek kalmayacaktır. Bazı belediyelerimizde ciddi duyumlar alıyoruz. Bazı belediye başkanları “bendensin” veya “benden değilsin” diye çalışanlara baskı yapıyorlar. Hatta işten durdurma tehditleri bile yapılıyormuş. İşte burada BES devreye girer ve buna asla izin vermez.

“Yenierenköy’de  7 belediye başkanı adayının koltuğa talip olması ilginç ve iddialıdır”

Yenierenköy Belediyesi ve ona bağlı köylerdeki herkes olayın tamamını biliyor. Bu belediyenin nasıl bu hale getirildiği de bir gerçek. Biz sendika olarak hep çalışanlara zarar gelemeyecek şekilde merkezi hükümetlerin üzerine düşeni yaparak ve bizden de destek alarak eskiye dönüşün sağlanabileceğini savunuyoruz. Biz buna inanıyoruz. Bildiğiniz gibi bir önceki başkan istifa etmişti, onun yerine gelen yönetim de istifa edip anahtar teslim etmişti. Yenierenköy’de  7 belediye başkanı adayının koltuğa talip olması da ilginç ve iddialıdır. Adaylardan bir tanesi seçilecek. Seçim biterkenden merkezi hükümet bizimle ortak bir çalışma yaparak buraya dokunması gerekiyor çünkü oradaki sorun çözülmez. Katlanarak büyüyecek.

“Şahsen Cemal Erdoğan’ın seçilmesini istemiyorum”

Cemal Erdoğan başarısızlığın ötesinde belediyeye büyük zararlar vermiş bir insandır. Bu siyaseten algılanacak olursa olsun bunu söylemekten çekinmem. Erdoğan çalışanın geleceğini zora sokan bir insandır. Şahsen ben başkanın yeniden seçilmesini istemiyorum. 2 maaş geriliği varken 3 kez eylem kararı aldık. Üzülerek söylüyorum ki köy yerlerindeki yapı farklı olduğu için çalışanların başkana şans verme isteği üzerine bu eylemlerden vazgeçtik. Ancak şu anda artık bu sürecin düzelmeyeceği açıktır. Çalışanlar da bunun farkındadır. Orada bir kıvılcım yakılması şarttır. İddia ediyorum Esentepe belki de Erenköy Belediyesi’nden daha da kötü durumdadır. Kendi partisi bile başkanına sahip çıkmadı ve partiden dahi Erdoğan’ı ihraç etti. Bu bir günde olan bir süreç değil. Burada siyaset yapılıyor. Bu ihraç olayı çok önceden de yapılabilirdi.

“6 ay gibi kısa sürede TİS imzaladık”

Alsancak Belediyesi ile bir gün dahi sorun yaşamadık. Bu bizim için çok önemli bir noktadır. Doğru kişiler tercih edilirse ve belediyeler doğru yönetilirse bu yerler kötü duruma düşmez. Ya da kötü durumdaysa bile doğru yönetimle belediyeler düzlüğe çıkar. Bakınız ben Aziz Kaya’yı tanımıyordum. O dönemde, yani başkan göreve geldiği günlerde çalışanlar ödenemiyor ve belediyenin çekleri karşılıksız çıkıyordu. Ancak çok kısa bir sürede bırakınız çalışanların ödenmesini, biz 6 ay gibi kısa bir sürede Lefke Belediyessi ile çok güzel bir Toplu İş Sözleşmesi imzaladık. Bunlar gerçeklerdir. Demek ki iyi yönetilince bu işler oluyor.

“Acısı seçimden sonra mı çıkartılacak?”

Lapta’da ödenen iki maaşın kaynağının ne olduğunu bilmiyorum. Ve de bu kaynağı çok merak ediyorum. Acısı seçimden sonrası mı çıkacak? Ben bunu çok merak ediyorum ve çalışanlar adına bunu sorguluyorum.