Tel: Hükümet eğitimde sorumluluğu öğretmen ve velilere atarak görevden kaçıyor

SÖZKIBRIS/ÖZEL

KTÖS Başkanı Emel Tel, atama azınlık hükümetinin ülkedeki diğer sorunları göz ardı ettiği gibi yeni başlayacak eğitim yılında da sorumluluktan kaçarak bütün yükü öğretmenler ve velilerin üstüne yıkmaya çalıştığını kaydetti.

KTÖS Başkanı Emel Tel, Mayıs TV’de yayınlanan “Son Nokta” programında gündemi değerlendirdi. Tel, yeni eğitim yılına 2 hafta gibi kısa bir süre kala Milli Eğitim Bakanlığının sorumluluklarının hiçbirini yerine getirmediği gibi, öğretmen sendikalarının hazırladığı eğitim kılavuzunu da dikkate almadığını belirtti. Tel, “Üzülerek söylüyorum ancak hala aklı maliyede kalmış ve bir türlü oturduğu makamı içselleştiremeyen bir eğitim bakanı ve eğitime duyarsız bir hükümet kabinesi söz konusu. Okulların açılmasına çok kısa bir süre kalmasına rağmen bakanlık tarafından yapılması gerekeneler konusunda belirsizlik had safhada” dedi.

Emel Tel önce bir eğitimci ardından da bir sendikacı olarak sağlık ve eğitimin olmazsa olmazlarının ilk sırasında yer aldığını buna karşın Saner hükümetinin her iki konuda da umursamaz bir tavır izlediğini belirtti. Tel, “Sadece belediyelerin temizlediği okul bahçeleri olumlu bir gelişme, sınıf sayıları, hijyen koşullar için alet gereç tertibat, bir bulaş durumunda nasıl bir yol izleneceği hepsi belirsiz.

Bakanlık bütün sorumluluğu öğretmen ve velilerin boynuna yıkıp işten sıyrılmaya çalışıyor, temennim okulların açıldıktan sonra kapanmaması çünkü bu yılı da kaybedersek çocuklar için bunun çok boyutlu kayıpları olacak, maalesef endişeliyim” şeklinde konuştu.

Açıklamalarında ülkenin diğer sorunlarına da değinen KTÖS Başkanı Emel Tel, hükümetin yarattığı Antijen ve PCR krizi nedeniyle toplumun sinir uçlarıyla oynarken, diğer yandan sahte PCR testleriyle ülkeye giriş yapanlarla ilgili yetkililerin izlediği yönteme akıl sır erdirilemediğini ifade etti. Ülkede yaşanan çevre tahribatı ve son olarak Suriye’den Karpaz bölgesine ulaşan akaryakıt sızıntısı konusunda da hükümete eleştirilerde bulunan Tel, ülkenin bütün doğal zenginliklerinin peşkeş çekilmesi ve hoyratça yok edilmesine vatandaşın artık isyan etmesi gerektiğini vurguladı.

Tel, yarın insanlık tarihi açısından son derece önemli bir günün yıldönümü olduğunu da belirttiği açıklamalarında, bu yıl 1 Eylül Dünya Barış Gününün yine iki toplumlu etkinliklerle kutlanacağını ifade etti. Emel Tel, dünya insanlık tarihine göz atıldığında adada bir barış ve çözümün değerinin daha çok anlaşılacağına dikkat çekti.