TC’DEN SOSYAL MEDYA DAVASI

Yaptığı sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gazeteci Ayşemden Akın’a Türkiye Cumhuriyeti tarafından soruşturma başlatıldı.

Hem başka bir devlet tarafından soruşturma açılması hem de  WhatsApp üzerinden gönderilen soruşturma metni hayretle karşılandı. ülkemizde geçen yıl gerçekleşen Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu öncesinde ve sonrasında  gazeteci Ayşemden Akın’ın yaptığı sosyal medya paylaşımları TC Devleti’nce :“Devletimize ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik” olduğu ve soruşturmanın bu amaçla açıldığı şeklinde ifade edildi. Ayşemden Akın’a ulaştırılan metinde soruşturmanın 5237 sayılı Türkiye Ceza Kanunu’na dayanılarak yapıldığı da belirtildi. Ayşemden Akın soruşturmayı sosyal medya hesabından şu cümlelerle kamuoyuyla paylaştı:

TC Dışişleri Bakanlığı’nın hakkımdaki suç duyurusu ile Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hakkımda soruşturma açılmış. “Türkiye devletine ve temsilcisine hakaret amaçlı ve halkı kışkırtmaya yönelik sosyal medya paylaşımları nedeniyle”…
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu’nun ilgili maddeleri kapsamında cezalandırılmam isteniyor.
Türkiye’de ifadeye çağrılmayan gazeteci kalmamıştı anlaşılan sıra bize de geldi. #22Ocak2021