TATAR: “BİZ DE KAPILARIN AÇILMASINI İSTİYORUZ AMA BU RİSKİ ÖLÇMEMİZ GEREKİYOR”

 

Başbakan Ersin Tatar, 2020 İktisadi ve Mali İşbirliği Protokolü’ne ilişkin eleştirileri yanıtlamak üzere kürsüye geldi, imzalanan anlaşma çerçevesinde ‘akışı’ da gerçekleştireceklerini söyledi.

Başbakan Ersin Tatar, program içerisinde Kamu Maliyesi’ne bir katkı olduğunu, onun da Maliye’nin gelirlerindeki azalışa bağlı olduğunu kaydetti.

Hükümetin kendine göre bazı politikalar üreteceğini söyleyen Tatar, reel sektörü de tamamen dışlamadıklarını, reel sektöre yönelik de katkı ve çalışma yaptıklarını savundu.

Kara geçiş noktalarının açılmasına ilişkin görüşmelerin sürdüğünü belirten Tatar, “Biz de kapıların açılmasını istiyoruz ama ortada bir risk varsa, bu riski ölçmemiz gerekiyor” dedi.

Uçuşların da Temmuz’da başlamasını planlandığını ifade eden Tatar, virüsün taşınmasına ilişkin önlemlerin alındığı zaman uçuşların da başlaması gerekliliğini belirtti.

Anlaşma ile ekonomiye bir güven geldiğini savunan Başbakan Tatar, bütçe açıklarının kontrol altına alınabilmesinin, hükümete de başka adımlar atma şansı vereceğini belirtti.

İki hastanenin tamamlanması için Bakanlar Kurulu’nun karar ürettiğini ifade eden Başbakan Tatar, bu saatten sonra yapılan borçlanmanın kalıcı yatırımlar için olacağını kaydetti.