TABİPLER BİRLİĞİ : PATLAMALAR SONUCU HAVAYA SALINAN OLASI GAZ,KİMYASAL ZARARLI MADDELER OLABİLİR

Çatalköy’deki Mühimmat Bölük Komutanlığı’nda yaşanan patlamanın, bölgedeki yaşama verebileceği zarara ilişkin Kıbrıs Türk Tabipler Birliği’nden açıklama geldi.

Yönetim Kurulu adına yazılı açıklamada bulunan Başkan Dr. Özlem Gürkut, olayın; doğaya, ekonomiye ve turizme olumsuz etkilerinin yanı sıra toplum psikolojisine ve sağlığına da etki edebileceğine dikkat çekilen açıklamada, Sağlık Bakanlığı’na Girne Akçiçek Hastanesi’ndeki tedbirleri artırılması ve 112 ambulanslarını yeterli halde bulundurulması çağrısı yapıldı.

Yapılan açıklamada, patlamalar sonucu etrafa saçılan patlayıcı veya mühimmat parçalarının sonradan patlama ihtimaline karşı fark edilmeleri haline temas edilmemesi ve yetkililere bildirilmesinin önemine dikkat çekildi.

Açıklamada ayrıca, patlamanın gerçekleştiği bölgede, halkın sağlık açısından alması gereken tedbirlere de yer verildi.

Alınması gereken bazı tedbirler şöyle:

-Patlamalar sonucu havaya salınan olası gaz, kimyasal zararlı maddelerin olabileceği unutulmamalı.

-Civar bölgelerde bulunan kişilerin mümkünse dışarıya çıkmaması gerekli.

-Özellikle astım, KOAH gibi solunum yolu hastalığı bulunan kişilerin mümkünse bölgeden uzaklaşmaları, koruyucu maske kullanmaları, varsa kullanmakta oldukları ilaçları aksatmamaları önemli.

-Yaşanan patlamaların daha uzun etkilerinin de belirlenebilmesi amacı ile mümkün olan en erken ve hızlı şekilde olay yerinde daha ileri inceleme ve analizler yapılmalı ve gerekli önlemler alınıp uyarılar yapılmalı.

-Şu anda olaya ve olay yerinde bulunanlara müdahale etmekte olan her türlü görevlinin kendi sağlıkları açısından yeterli ve uygun güvenlik önlemlerini almadan çalıştırılmamaları gerekli.

-Çocuklarımızın olayın fiziki ve psikolojik etkilerinden korunması çok önemlidir. Bu amaçla çocukları olaydan, görüntülerinden ve olayla ilgili tartışmalardan uzak tutmaya çalışmalı.